VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Unčíně letos začnou úpravy koryta řeky

Unčín - V obci by v tomto roce měly začít práce na úpravě koryta řeky Svratky. Při tání se tam hromadí ledové kry, a v minulých letech kvůli tomu vesnice pravidelně trpěla záplavami.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Ledy se pohnulyFoto: DENÍK/Eva Drdlová

„Stavební práce budou stát kolem třiceti milionů korun, provádět se budou asi rok. Zahájení akce naplánovalo Povodí Moravy na listopad,“ sdělil Pavel Bíza z Povodí. „Jsme rádi, že na to po tolika letech snad konečně dojde,“ řekla starostka Unčína Vlasta Grohová.

Povodně postihovaly vesnici s 200 obyvateli pravidelně několik let, za zimu to někdy bylo i dvakrát nebo třikrát. Loni situaci zachránili vodohospodáři z Povodí Moravy, kteří kry na řece včas rozbili. „Letos už to vypadalo, že se to zase bude vylévat, ale naštěstí ty ledy nebyly tak silné, a odešly,“ přiblížila starostka Grohová. Veřejné projednávání projektu na protipovodňové úpravy Svratky se na obecním úřadě uskuteční 25. ledna.

Hrdlo láhve

Na Svratce v Unčíně se hromadí kry kvůli nevhodnému profilu a tvaru říčního koryta. Řeka, která protéká středem obce, v jednom místě zatáčí a je širší, pak se zase zužuje. Do širokého úseku se při tání navalí led a zahradí tok Svratky.

Projekt počítá s úpravou koryta ve stávající trase. „Bude však změněn jeho příčný profil a vytvořena hydraulicky vhodnější trasa toku s vhodnými poloměry,“ přiblížil Bíza. Vznikne také boční odlehčovací část, která bude do řeky ústit pod spodním jezem. Tímto odlehčovacím korytem budou moci odcházet kry při zvýšené hladině řeky. „Odtokové koryto bude zatravněné, a nedojde tak ke změně stávajícího krajinného rázu,“ podotkl Bíza.

Zvýšena bude i kapacita jezu. Úpravy budou provedeny tak, aby se nezhoršily podmínky pro migraci vodních živočichů.

Místo události:
10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Spělkovští volili v budově místního obecního úřadu.
9

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Žďár nad Sázavou – Hned úderem 14. hodiny v pátek 21. října začali lidé ve Žďáře hlasovat pro své favority do sněmovních voleb. Někteří i chvilku čekali - o pár minut dříve přišli třeba první voliči, jejichž volební místností je ve žďárském gymnáziu. Po 14. hodině se hned začali trousit další.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení