„To je nádhera. Těch bledulí všude, nemám slov,“ usmála se Jana Drobná, když se v sobotu v chladném slunečném ránu zastavila na pěšině u Chlébského potoka. Okolo ní se všude, kam její oko dohlédlo, rozprostíral koberec z tisíců bílých květů.

Je čas bledulí. Malá víska Chlébské, ležící na rozhraní Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje už zase přitahuje davy zvědavců ze všech koutů republiky.

„Je to milé jarní pohlazení po duši,“ nechal se slyšet Karel Poštolka. Ten přijel do Nedvědice raním vlakem z Brna a dál putoval za bledulemi pěšky. „Chtěl jsem se na kytičky přijet podívat časně z rána, abych se vyhnul davům, ale už ve vlaku jsem zjistil, že stejný nápad měla spousta dalších turistů,“ smál se Poštolka.

O servis pro turisty se o sobotách a nedělích starají u parkoviště při vstupu do údolí dobrovolní hasiči z Chlébského. Letos poprvé otevřeli Občerstvení u bledule právě v sobotu 24. března. „Máme uzené cigáro, párek v rohlíku a výbornou domácí gulášovou polévku,“ vyjmenoval nabídku dobrovolný hasič z Chlébského David Marvan.

Náměstí ve Velkém Meziříčí.
Podpis smlouvy zastupitelé odložili

Bledule v Chlébském kvetly už o minulém víkendu. „To ale mrzlo a květy byly ještě zavřené. Teď už je to hezčí podívaná,“ řekl David Marvan s tím, že v plném rozkvětu budou letos bledule o Velikonocích. Na odkvetení bledulí má vliv počasí. Když je velké teplo, bledule rychle vadnou.

Návštěvníky, kteří míří do Chlébského údolí za bledulemi nikdo nepočítá. „Ve špičce o víkendech jsou to stovky lidí denně,“ uvedl David Marvan.

V přírodě je bledule poměrně vzácná, a je zahrnuta mezi zvláště chráněné rostliny. Nesmí se trhat, přesazovat, poškozovat či ničit.

Přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka vznikla v roce 1953 na rozloze 4,3 hektaru. Je jedním ze čtyř chráněných maloplošných území Svratecké hornatiny, která byla vyhlášena v roce 1996 jako přírodní park.

Chráněné bledule jarní se v hojném množství v Kraji Vysočina vyskytují hned na několika místech. Jako první na jaře rozkvétají právě na březích Chlébského potoka u Chlébského na rozhraní Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Dále se ve velkém množství objevují také ve Světnovském údolí nedaleko Žďáru nad Sázavou. Vyhlášenou lokalitou je i Národní rezervace Ransko na Havlíčkobrodsku, ležící v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.