Podobně jako Sykovec je na tom na Žďársku ještě Medlovský rybník, ve kterém je voda ke koupání nevhodná. U Domanínského rybníka, Velkého Dářka a Pilské nádrže hygienici hlásí zhoršenou jakost vody. To znamená, že koupání by mohlo u vnímavých jedinců způsobit potíže a doporučuje se po něm osprchovat.

„Rybník Sykovec v pondělních rozborech skutečně dopadl nejhůře. Má vysoký obsah sinic a při takovémto množství hrozí při koupání vážné nebezpečí poškození zdraví," uvedl Josef Roháček, vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny územního pracoviště KHS ve Žďáře.

„Hlavní nebezpečí spočívá v sinicích, které produkují toxin. To je prudký alergen, jenž může zvláště u vnímavějších jedinců vyvolat těžké kožní vyrážky, zánět spojivek nebo alergickou rýmu. Další nebezpečí představuje pozření vody. Hlavně malé děti při dovádění množství vody spolykají. V této situaci pak hrozí střevní nebo žaludeční potíže a bolest hlavy. Při spolykání většího množství závadné vody může dojít i k poškození jater," vysvětlil Roháček.

Rybník Sykovec patří do katastrálního území Tří Studní. „Zákaz koupání jsme rozeslali všem majitelům penzionů a uvedli jsme jej i na úřední desce," řekl starosta Tří Studní Miloš Brabec. O zajištění výstražných cedulí na plážích se stará KHS.

„Dnes nebo nejpozději zítra ráno k rybníku vyvěsíme zákaz koupání," slíbil včera Roháček. To má v plánu i provozovatel kempu u Sykovce Radovan Petr. „Vždy tabulky o kvalitě vody k rybníku vyvěšujeme, nyní je rozmístíme i na stromy kolem vody," řekl Petr. Primárně ale Sykovec ke koupání vůbec určený není.

„Rybníky, jako je Sykovec, jsou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ke koupání vhodné. To ale znamená pouze obecné užívání vody, protože tyto rybníky mají především status rybochovného rybníka. Nicméně zde hygiena kvalitu vody sleduje," přiblížil vedoucí úseku rybářství a zemědělství společnosti Kinský ve Žďáře nad Sázavou Petr Kulhánek.

Správce Sykovce Miroslav Krejčí se stará především o chov ryb. „Nyní jsme v rybolovu omezeni, protože pstruzi se drží v hloubce, kde je studenější voda a více kyslíku. Jakmile rybář pstruha vytáhne do teplé vrstvy, de facto ho tím usmrtí. Chytáme proto spíše kaprovité ryby," konstatoval Krejčí.

I přes současnou situaci patřil vždy Sykovec dlouhodobě k nejčistším rybníkům v okolí. „Je to především tím, že Tři Studně a všechny kempy jsou napojené na kanalizaci, takže do vody nejde žádný odpad. Navíc rybník leží mezi lesy, a tak se do něj nedostává ani splach z polí. Kvalitu vody rovněž pomáhají vylepšovat druhy ryb, které zde chováme. V současné době ale neprší, takže nedochází k obměně vody. To, že se kazí a takzvaně vykvétá, je zkrátka přírodní jev," podotkl správce rybníka Krejčí.

Horko zhoršuje kvalitu vody ve všech přírodních koupalištích. Kdo by se chtěl na Vysočině vykoupat ještě čisté vodě, najde ji v Malém a Velkém pařezitém rybníku na Jihlavsku, v lomu u Horní Cerekve a ve vodní nádrži Trnávka na Pelhřimovsku.

Kvalita vody

Sykovec: Pátý stupeň (z pěti), voda nebezpečná ke koupání. Hrozí akutní poškození zdraví, koupání je zakázáno.

Medlov: Čtvrtý stupeň, voda nevhodná ke koupání. Koupání představuje zdravotní riziko, je nevhodné především pro citlivé jedince (těhotné ženy, děti, alergici, lidé s oslabenou imunitou).

Domanínský rybník, Pilská nádrž, Velké Dářko: Třetí stupeň, zhoršená jakost vody. Po koupání se doporučuje osprchovat.