Tato soutěž se ve vaší škole nekoná poprvé, ale je s ní už řadu let pevně spjatá. O kolikátý ročník se vlastně jedná?
Letos jde již o desátý ročník. Potěšitelné je, že rok od roku počet škol a zájemců z celé republiky přibývá. Nyní se této krajské soutěže v odborných dovednostech v kategorii strojního obrábění se zaměřením na soustružení, frézování, programování CNC strojů a oboru strojní mechanik účastní padesát sedm žáků z jedenácti škol z celé republiky a dvou ze Slovenska.

Soutěž Řemeslo Vysočiny 2011 se odehrává výhradně ve školních dílnách?
Nejenom tam, i když doba, kterou soutěžící v dílnách stráví je samozřejmě delší. Praktickou část soutěže druhý den doplňuje i písemná část. V obou dvou částech soutěžící uplatní odborné dovednosti a znalosti, které po dobu svého studia získali.

Klání je zařazeno mezi soubor klání s názvem České ručičky, které organizuje Jihomoravský kraj s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy… Co si od této akce slibujete především?
Jde nám především o podporu řemesla jako takového a také o navázání spolupráce s dalšími školami, které jsou stejně, anebo podobně odborně zaměřeny jako ta naše. Vítězové jednotlivých kategorií postupují do celostátních kol, kde si mohou ověřit svoje znalosti a dovednosti a také jejich úroveň porovnat se soutěžícími z jiných vzdělávacích zařízení. Kromě toho je to samozřejmě zvýšení povědomí o řemeslech, respektive strojírenských oborech.

Jak si v rámci soutěže vedou studenti vaší školy?
Po léta, co soutěž pořádáme, se umisťují v horním patře výsledkového žebříčku.

A myslíte si, že podobné soutěže přispějí k zájmu dětí i jejich rodičů o strojírenské profese?
Doufáme, že ano. Ve škole sice v současné době studuje méně studentů, než tomu bylo v předešlých letech, loni byl kupříkladu pokles, ale to je spíše důsledek ekonomické krize, kdy firmy ve žďárském okrese nepřibíraly absolventy. Rodiče potom samozřejmě raději nedali své děti studovat obor, ve kterém by pak nemohly najít pracovní uplatnění.