V technické památce Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou začala v sobotu třetí návštěvnická sezona. A tentokrát netradičně. „Většinou jsou naše akce v hamru věnované mužům. Míváme tu kováře, dřevorubce.  Ale teď jsme si řekli, že se zaměříme na ženy, když bude o druhé květnové neděli Den matek. I ten kovář měl ženu, která mu prala, vařila a starala se o děti," řekla Alena Najbertová z Technického muzea v Brně.

V Šlakhamru si tak návštěvníci vyzkoušeli praní prádla na valše, cestu na nákup nebo se postarali o miminko tak, jak to musela dělat kovářka. „V hamru byl život těžký jak pro kováře, tak i pro jeho ženu. Dneska naše děti znají jen automatickou pračku. Maminka ji otevře, nahází do ní špinavé prádlo, nasype prášek a zapne, a je hotovo. Ale dříve se pralo namáhavě pomocí valchy. Proto tady dnes máme škopík, mýdlo s jelenem, valchu a historické kolíčky," vysvětlila Alena Najbertová.

Ale ani o divácky atraktivní ukázky kování nebyli návštěvníci ochuzeni. Kováři jim předvedli práci přímo v hamerně na velkém bucharu poháněném vodním kolem i kování na ručních kovadlinách. „Hlavně při ukázkách ručního kování si návštěvníci uvědomí, kolik lidské námahy buchar ušetřil a jak důmyslní byli naši předkové," uvedla Hana Bartošová z Technického muzea v Brně.

Šikovné ruce předků obdivoval i Karel Drobný. „Člověku tady dojde, jaký technický pokrok jsme v posledních staletích udělali. Ale stejně to museli být řemeslníci machři, když tenhle hamr stavěli," nechal se slyšet Drobný, povoláním strojírenský konstruktér.

Pro letošní sezonu chystá Šlakhamr ještě další tři akce. Den dětí si budou moci návštěvníci památky připomenout v sobotu 2. června při akci Za pohádkou na Šlakhamr. Poznávání stromů a výtvarná dílna pak budou náplní setkání s názvem Kde nechal tesař díru v sobotu 3. srpna. Sezonu uzavře 12. října akce Za kováři na Šlakhamr.

Šlakhamr je technickou památkou ve správě Technického muzea v Brně. Po rozsáhlé rekonstrukci byl otevřen v červnu 2011. Objekt býval hamrem, který zpracovával železnou rudu, později obilným mlýnem. Dnes je zde expozice věnovaná hamernictví, těžbě a zpracování dřeva a bydlení posledních majitelů. Několikrát do roka památka ožije. V hamerně pracují kováři, kteří předvádějí, jak provoz fungoval. Ukázky kování doplňuje doprovodný program, určený hlavně pro rodiny s dětmi.

Akce v Šlakhamru 2013

2. června
Za pohádkou na Šlakhamr. Dětský den , řada her a soutěží.

3. srpna
Kde nechal tesař díru? … na Šlakhamru. Dřevo jako základ domů, poznávání stromů, výtvarná dílna.

12. října
Za kováři na Šlakhamr. Soutěže s kovářskou tématikou.

www.technicalmuseum.cz