V některých rybnících se voda od konce července zhoršila, jinde je zase o něco čistší. Teplota vody se v tomto týdnu pohybovala jen přibližně mezi 16 a 21 stupni Celsia.

Velmi dobré podmínky pro rekreaci u vody teď nabízí 13 z 34 prověřovaných rybníků, venkovních koupališť a vodních nádrží na území kraje.
Nejrychleji se asi začala kazit voda v Břevnické nádrži u Chotěboře. Koncem minulého měsíce tam byla voda průhledná do jednoho metru a bez viditelného znečištění. Dnes hygienici upozornili na to, že tato nádrž už kvůli sinicím není vhodná ke koupání. Na Havlíčkobrodsku by se hlavně citliví lidé a děti měli vyhnout také rybníkům Ředkovec a Pelhřimák a na Jihlavsku rybníku v Pávově.

Na Pelhřimovsku má vodu nevhodnou ke koupání rybník Stráž, na Třebíčsku jsou na tom podobně rybníky Markovka a Rathan.
Naopak bez obav se mohou rekreanti stále osvěžit v rybníku Řeka u Krucemburku a na koupališti v Kožlí. Dlouhodobě mají čistou vodu oblíbené rybníky nedaleko vrchu Javořice - Velký Pařezitý, Malý Pařezitý a Nadymač. Čistý je i rybník Černý na Jihlavsku.

V okrese Pelhřimov teď nabízí nejkvalitnější koupání koupaliště Moraveč a Černovice, na Ždársku to je Sykovec, Velké Dářko, sázavské koupaliště, biotop v Šiklově mlýně a lom v Dolní Rožínce.

Na černovickém koupališti měla voda minulou středu jen něco přes 16 stupňů Celsia. U nádrží s nejteplejší vodou v kraji, jimiž byly třeba Nadymač a biotop v Šiklově mlýně, hygienici naměřili přes 21 stupňů Celsia. Podrobné informace o kvalitě vody v rybnících Vysočiny lze najít na www.khsjih.cz.