Bez dobrozdání od lékaře nesmí řidiči senioři za volant. Porušení tohoto zákona je sankcionováno pokutou od pěti do deseti tisíc korun.

Jaká je realita na silnicích žďárského okresu? Senioři jsou podle šéf žďárského dopravního inspektorátu Jana Kostečky téměř vzorní. „Ročně při silničních kontrolách odhalíme maximálně deset starších řidičů, kteří nemají lékařské osvědčení,“ řekl Kostečka.

Spíše se ale policisté setkávají s tím, že jim lidé volají a ptají se na podrobnosti týkající se vystavení dokladu.

Oči i cukrovka

Doklad o zdravotní prohlídce, kterou jsou amatérští šoféři – senioři povinni absolvovat v 60, 65, 68 a 70 letech a poté každé dva roky, jim vystaví obvodní lékař.

Pokud objeví, že se zdravím staršího řidiče to není natolik dobré, aby mohl za volant, aniž by neohrozil sebe či jiné účastníky silničního provozu, šofér dojezdil. V některý případech ale jenom dočasně. „Senioři mívají nejčastěji problémy se zrakem, což se nejdříve musí korigovat, aby řidič vyhověl zdravotním požadavkům. Druhou nejčastější příčinou nevydání osvědčení je rozkolísaná cukrovka. I to je ale možné medikamenty upravit,“ vysvětlil Deníku bystřický lékař Pavel Kudláček.

Vydání potvrzení je zpoplatněno, obvykle stojí kolem tří set korun. Pokud senior nehodlá negativní výsledek vyšetření tolerovat, nebo se jím nemíní zatěžovat vůbec, jeho jednání se mu může dost prodražit. Přistiženého hříšníka čeká projednání jeho přestupku ve správním řízení a následná pokuta ve výši pět až deseti tisíc korun, zákaz řízení až na rok a navíc ještě pět trestných bodů. Podobně dopadne nepozorný řidič, který potvrzení o svém zdravotním stavu sice má, ale ne u sebe ve voze.

„Platný posudek o zdravotní způsobilosti je řidič povinen mít při sobě. Pokud tomu tak není, je to jako by ho neměl vůbec,“ potvrdil Kostečka.

Kousek do obchodu

A šoféři samotní? Někteří jsou příkladní, jiní doufají, že je policisté nepřistihnou. „Je mi sedmasedmdesát, osvědčení nemám a pořizovat si ho už nebudu. Jedu maximálně dvakrát týdně kousek do obchodu. Nemocný nejsem, vidím dobře a žádné léky neberu,“ prohlásil Jan Mareš ze Žďáru nad Sázavou.

Jeho motoristický kolega z Jimramova to vnímá opačně. „Osvědčení začalo být povinné, když mi bylo jedenašedesát, tak to jsem u doktora byl. Jezdím často a za čtyřicet let bez jediné nehody. Ale deset tisíc za pokutu zbytečně vyhazovat nemíním,“ uvedl čtyřiašedesátiletý muž s tím, že si osvědčení v pětašedesáti letech obnoví.

-------------

Důchodci za volantem

Amatérští řidiči–senioři jsou povinni absolvovat lékařskou prohlíku v 60, 65, 68 a 70 letech, poté každé dva roky. Jízda bez platného lékařského osvědčení je trestána pokutou ve správním řízení od pěti do deseti tisíc korun, zákazem řízení na půl roku až jeden rok a udělením pěti trestných bodů.