Horníkům z dolu Rožná 1 tak kyne další naděje na práci, protože dobývání uranové rudy se zvolna chýlí ke konci, těžit by se mělo odhadem tři roky. Na průzkumné práce žádní noví zaměstnanci najímáni být nemusejí.

„V této fázi si vystačíme se stávajícími pracovníky z uranového dolu,“ potvrdil Josef Lazárek z odštěpného závodu firmy Diamo – Geam Dolní Rožínka. „Nejedná se pouze o ražbu, ale i o práce s tím spojené, v řádu desítek lidí,“ připomněl nedávno Deníku ředitel závodu Geam Dolní Rožínka Pavel Koscielniak.

Nová práce

Další postup ražby ve skalním masivu poblíž uranového dolu Rožná 1 je vázán právě na konkrétní výsledky provedeného geologického průzkumu.

V případě, že budou vyhovující, ve skále nedaleko uranového dolu vzniknou zcela nové a rozsáhlé podzemní prostory. Konkrétně se jedná o dva zásobníky s celkovou kapacitou do dvě stě milionů metrů krychlových stlačeného zemního plynu. K tomu by ale došlo zhruba až za další dva roky po provedení průzkumu.

Poté, co několikrát došlo k oddálení konce těžby uranové rudy v dole Rožná 1, který je posledním hlubinným uranovým dolem ve střední Evropě, ražba samotných štol přinese v lokalitě s vysokou mírou nezaměstnanosti vítané pracovní příležitosti. Těžit uran se totiž má pouze do té doby, pokud se to bude ekonomicky vyplácet.

S tím koresponduje, že ceny uranu šly ve srovnání s předchozími lety opět dolů a navíc obsah uranu v rudě v dole Rožná 1 je již nižší. A tedy je jí třeba vytěžit více, aby byly splněny stanovené těžební normy.

Při budování zásobníků na zemní plyn by našlo práci asi šest stovek horníků, a to na více než pět let.