„Nedávno jsem se hodinu a půl procházela po lese a našla jsem jen čtyři babky a tři suchohřiby. Chodím celkem pravidelně, mám svá oblíbená místa, a oproti loňsku je to bída,“ řekla Tereza Konvicová.

Zatímco začátkem srpna byl hub doslova plný les a houbaři nestíhali svůj úlovek ani zpracovat, v září nastalo období takzvané recese. „Co se týče plodnic, úroda je v současnosti podprůměrná. Příležitostní houbaři asi plný koš nenasbírají. Pokročilejší, kteří sbírají celé spektrum hub, mají větší šanci. Druhová pestrost je letos neobyčejně široká,“ řekl Jiří Burel z mykologického klubu v Jihlavě.

Houby teď rostou jen místy. Plný les jich není téměř nikde. Existují ale oblasti, kde je úroda poměrně hojná. Zkušenější houbaři by si tak na oblíbenou smaženici nasbírat mohli.

Například u Lesonic na Třebíčsku rostou v některých místech ve velkém hlavně hřiby. Za jednu procházku se v místních lesích dá najít plný koš zdravých praváků.

Nejdůležitější faktory působící na růst hub jsou teplo, vítr a vlhko. „Teplo a vítr vysušují, ale určité teploty jsou nutné k růstu. Některým druhům vyhovují vyšší, jiným nižší. Jsou i houby, které potřebují k růstu dokonce mrazový šok,“ vysvětlil Burel.

V současné době už v lese odeznívají letní druhy, jako jsou holubinky a muchomůrky. Začínají se naopak objevovat podzimní čirůvky a křemenáče. Z hřibovitých druhů se dají nalézt klouzek modřínový, kozák březový a občas i hřib smrkový. Poměrně hojně rostou i oblíbené pochoutky bedly.

Odborníci také varují před záměnou jedlé houby s jedovatou. Zejména méně vzdělaní a nezkušení houbaři by neměli riskovat. „Otrava hrozí každému. Záleží na přístupu a opatrnosti. Aktuálně se objevuje zejména smrtelně jedovatá muchomůrka jízlivá. Roste hlavně pod smrky a buky,“ upozornil na nebezpečí otravy Burel.

Muchomůrku jízlivou lze snadno zaměnit za jedlé žampiony. Na rozdíl od nich je ale pokrytá čistě bílými lupeny. Příznaky otravy jsou zvracení a průjmy až po dobu dvou dní. Potom se stav relativně uklidní. Následuje ovšem selhání jater a ledvin a při neléčení i smrt.

Na časté dotazy, kdy začnou houby pořádně růst, je podle odborníků těžké odpovědět. Vše záleží na počasí. „Nejsme věštírna, ale s ochlazením, ranními mlhami a nějakými dešti ještě houby porostou. Odhadujeme, že už první týden v říjnu,“ dodal Jiří Burel z mykologického klubu v Jihlavě.