Veřejná služba se týká těch lidí, kteří déle než půl roku pobírají příspěvek na živobytí. Když pracovat ve prospěch města odmítnou, budou jim tyto dávky zkráceny. Odpracují-li naopak hodin více, je jim částka, kterou pobírají, navýšena.
Ve Žďáře smlouvy s dlouhodobě nezaměstnanými uzavírá sociální odbor městského úřadu. Následně odbor komunálních služeb vybírá činnosti, které je třeba pro zvelebení okresního města udělat. Ty pak klienti pod dohledem pracovníků Občanského sdružení Ječmínek vykonávají.
„Někteří lidé chodí každý měsíc, jiní pár měsíců chodí, a potom přestanou. Další zase přijdou a vzápětí docházet přestávají, někteří pak nemají zájem vůbec,“ zhodnotila docházku Miroslava Machková z Občanského sdružení Ječmínek. V květnu podle ní celkem třináct nezaměstnaných odpracovalo ve prospěch města 270 hodin.
V červnu se jich dostavilo dokonce patnáct a na kontě mají 386 hodin. Červencové údaje činily k sedmadvacátému dnu tohoto měsíce 202 hodin, které odpracovalo celkem jedenáct lidí.
Úklid trávy i hlíny
A ve kterých lokalitách Žďáru bylo možné osoby vykonávající veřejnou službu potkávat? „Pracovali například na odkopávání trávy a hlíny v ulici Strojírenská, odklízeli posečenou trávu u základních a na zahradách mateřských škol,“ vyjmenovala Miroslava Machková.
Dlouhodobě nezaměstnaní také sbírali odpadky poházené v okolí žďárské cyklistické stezky, po cestě od nádraží ke žďárskému strojírenského podniku Žďas nebo v parku „u Ivana“.
„V červnu potom ještě rozváželi hlínu kolem chatek u Pilské nádrže, a v červenci například vyklízeli půdu školy v areálu žďárského zámku,“ doplnila Miroslava Machková.