VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V řadě středních škol od přijímacích zkoušek neupustili

Žďársko – V řadě středních škol v okrese začaly přijímací zkoušky. Ačkoliv je vzdělávací zařízení vyhlašovat nemusí, pouze pak zveřejnit seznam přijatých studentů, zkoušky se vžily jako samozřejmost.

23.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

„Přijímací zkoušky se týkají všech našich uchazečů bez výjimky. I samí jedničkáři je musejí absolvovat. Jsou ale zvýhodněni vyšším počtem bodů za průměr ze základní školy," informoval Vlastimil Čepelák, ředitel Gymnázia ve Žďáře nad Sázavou. Ačkoliv je podle jeho slov dětí stále méně, ročníky se jim daří naplnit, aniž by museli přijímat žáky s horším prospěchem.

Podobné to je ve velkomeziříčském gymnáziu. „Bez úspěšného složení přijímací zkoušky žáka nepřijmeme. Pokud má skvělý studijní průměr ze základní školy, zohledníme to, studenti za něj získají body navíc. Může to ale tvořit nejvýš dvacet procent celkového hodnocení. Svých kritérií se ale držíme; kdo je nesplní, toho nepřijmeme," řekl ředitel Gymnázia ve Velkém Meziříčí Aleš Trojánek.

K přijímacím zkouškám u čtyřletých maturitních oborů se přiklonili i ve Střední odborné škole v Novém Městě na Moravě. Původně ale zvažovali přijímání studentů na základě prospěchu ze základní školy s tím, že ti se studijním průměrem do 2,2 by ke zkoušce nemuseli. „Nakonec jsme zájemce o studium pozvali všechny, abychom si mohli udělat nějaký žebříček, srovnat jejich vědomosti," sdělil ředitel školy Ivo Teplý. „Zkouška se týká celkového vědomostního přehledu – je tam něco z matematiky, z češtiny i z dalších obecných znalostí," doplnil ředitel s tím, že výsledky budou zveřejněny ve středu odpoledne.

Přijímací řízení včera proběhlo také v soukromé Střední škole ekonomiky a cestovního ruchu ve Žďáře nad Sázavou. Písemné zkoušky vedení školy nepožadovalo. „Přijímáme studenty na základě prospěchu ze základní školy za poslední tři pololetí, podle hodnocení profilových předmětů, účasti ve vědomostních soutěžích a výsledků ústního pohovoru," uvedla ředitelka školy Milada Holemářová.

První kolo přijímacích zkoušek mohou školy pořádat od 22. do 30. dubna. Po zkouškách musí ředitel do tří pracovních dnů vydat seznam přijatých, nepřijatí dostanou rozhodnutí písemně. Pokud je žák přijat a chce na školu nastoupit, musí do deseti dnů od přijetí rozhodnutí odevzdat na škole zápisový lístek.
Nepřijatí žáci se mohou odvolat, o odvolání poté rozhoduje krajský úřad. Školy, které nenaplní kapacitu, mohou po prvním kole přijímacího řízení konat další.

Autor: Lenka Mašová

23.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení