„Takové sucho ještě nepamatuji. Čekáme na konec prázdnin jako na smilování. Přece jenom chataři dělají v odběru vody své, a to ani nemluvím o hotelu s minipivovarem, který v obci máme,“ přiblížil račínský starosta Jiří Subý. Dodávku vody museli podle jeho slov zcela přerušit jednou, a to minulý týden, kdy voda netekla od osmi do osmnácti hodin. Díky tomu se hladina ve vodojemu dorovnala. „Doufáme, že suchům už je pro letošek konec, jinak by byla situace opravdu kritická. Stav vody ve vodojemu nyní co tři hodiny kontrolujeme,“ podotkl Jiří Subý.

Račín má vlastní studnu zhruba dvanáct let, provozuje vlastní vodovod a rovněž vzorky ukazují, že má voda velice dobrou kvalitu. Přibližně polovina obyvatel vsi má vlastní studny, ty jsou ale teď vesměs bez vody.

Podle kroužku bylo zjištěno, že mrtvý čáp nalezený v neděli 26. srpna ve Vojnově Městci, je právě pták z tamního hnízda.
Čapí mládě z hnízda ve Vojnově Městci bylo nalezeno mrtvé

Pramen, z nějž voda do obecního vodojemu teče, je obvykle velmi vydatný. Po zkušenostech z letošního léta však chtějí mít Račínští pojistku, kdyby se extrémní sucha měla opakovat. „Budeme se snažit najít náhradní zdroj v blízkosti stávajícího prameniště. Zastupitelstvem jsem byl pověřen k jednání s majiteli pozemku, tak uvidíme, jak to dopadne,“ popsal starosta.

Obci se podle jeho slov povedlo uspořit finance, které by společně s případnou dotací mohly být využity právě na průzkumné vrty a ideálně i vybudování dalšího zdroje vody. Prozatím vyzvalo vedení obce obyvatele, rekreanty i provozovatele hotelu k šetření s vodou. Zvláště pak by neměli lidé pitnou vodu využívat na napouštění bazénů, k mytí aut, zalévání nebo kropení trávníků.