„Byl bych rád, kdyby byla lezecká stěna součástí sportovní haly. Horolezectví má v Novém Městě dlouholetou tradici, z tohoto místa vzešlo pár dobrých horolezců. Ale v zimě není kde trénovat, musí se jezdit na stěnu do Bystřice nad Pernštejnem," nechal se slyšet i Radek Jaroš, který zdolal všechny osmitisícové vrcholy světa.

O doplnění tréninkového prvku pro horolezecký sport do chystané novostavby usilují i členové novoměstského oddílu Trip Team. „Chtěli bychom náš sport rozvíjet a zapojit děti i jejich rodiče. Stěna v hale by vyřešila problémy s výjezdy za tréninky do Bystřice," uvedl předseda horolezeckého oddílu Trip Team Jaromír Čejka.

Podle vedení novoměstské radnice už nebude dodatečné začlenění lezecké stěny do projektu jednoduché. Plány na stavbu haly jsou hotové a změna by přinesla prodražení stavby. „Nebráním se tomu, ale už bylo vydáno stavební povolení. Nějaké dílčí změny dělat můžeme, ale zase ne zcela měnit projekt," řekl novoměstský starosta Michal Šmarda.

„Podle mě už je na nějaké změny docela pozdě. Byla by to komplikace. Škoda, že s tím horolezci nepřišli dříve," dodal místostarosta Stanislav Marek.

Starosta města se chce s horolezci setkat a probrat s nimi možnosti změny plánů sportovní haly. „Zvážíme, zda jsou úpravy možné a kolik by to stálo," podotkl Šmarda.

Novoměstští horolezci mají o lezeckou stěnu v hale velký zájem a jsou ochotni nabídnout i pomocnou ruku. „V našem oddílu je pár velice schopných kluků, kteří by s realizací mohli pomoci. Umí sami stavět cesty od lehkých až po ty mimořádně těžké," prohlásil Čejka.

O tréninkové stěně město uvažovalo už v době, kdy se stavba sportovní haly teprve plánovala. „Oslovili jsme Radka Jaroše, který uvedl parametry, jež by měla stěna mít. Sportovní komise ji nakonec nedoporučila v hale dělat, protože pokud by měla být vysoká 12 nebo 13 metrů, tak by se náklady na halu nezvyšovaly pouze o cenu stěny, ale i o to, že by celková výška haly musela být větší," vysvětlil Michal Šmarda.

Horolezci mají na výšku tréninkové stěny ale poněkud jiný názor. „Jde hlavně o to, jak by byla stěna široká, kolik cest by bylo možné dát vedle sebe a jestli by se dal vytvořit nahoře nějaký převis. Případně zda by bylo možné pokračovat částečně na stropě. Ani stěna v Bystřici není nijak vysoká, její výška v nejvyšším bodě je jedenáct metrů," popsal tréninkový prvek Jaromír Čejka.

Ovšem ani jedenáctimetrovou stěnu by nebylo možné do plánované sportovní haly nainstalovat. „Uvažovalo se o tom, jestli postavit osmimetrovou nebo jedenáctimetrovou halu. Nakonec převážil názor, že osm a půl metru bude stačit, protože každý metr navíc znamená nejen vyšší náklady na samotnou stavbu, ale také třeba na energii," nechal se slyšet Stanislav Marek.

Jednou z možností zahrnout do sportovní haly i horolezecký prvek je vybudování malé bouldrové stěny. Ta není pro skalní lezce tolik zajímavá. „Je to něco jiného, chybí tam místa pro jištění, nejde už o lezení s lanem. Pro nás by to byla až ta nejkrajnější varianta. Rádi bychom, aby naši svěřenci zkoušeli i slaňování," uvedl Jaromír Čejka.