Výsledky rozborů jsou uvedeny na webových stránkách Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina. „Upozornění bude umístěno i u Pilské nádrže," informovala Jana Šikulová ze žďárského odboru hygieny komunální a obecné žďárského územního pracoviště hygienické stanice.

„Ale to snad pozná každý, že voda je špinavá a kalná. Dalo se to čekat při takových vedrech, navíc když je ještě snížená hladina. Mě by do Pilské nádrže nikdo nedostal," vyjádřila se včera Petra Dostálová ze Žďáru nad Sázavou. Ta si byla s dětmi prohlédnout obnažené břehy vodní nádrže. Hráz Pilské přehrady totiž prochází opravou.

Špatnou vodu má ale i Velké Dářko. Právě tam se jezdí koupat v horkých dnech řada lidí z okresního města i okolí.

Hygienici nyní ověřovali kvalitu vody v přírodních nádržích, kde byla zhoršena už v předchozím týdnu. Voda v „moři Vysočiny" neodpovídá hygienickým požadavkům, neboť obsahuje velké množství toxických sinic a chlorofylu.

Přestože pro Dářko nebyl vydán zákaz koupání, pro koupající už představuje zdravotní riziko. Nejvíce jsou ohroženy děti, těhotné ženy, alergici či lidé s oslabeným imunitním systémem.

„Na Dářku se koupeme, ale protože tam máme chatu. Po koupání se hned sprchujeme. Zatím nikdo z nás žádné zdravotní problémy neměl," prohlásila Jana Macháčková ze Žďáru nad Sázavou. Lidí, kterým „špinavá" voda nevadila, ale bylo včera v letovisku nepočítaně.

Podle lékařů se zdravotní problémy způsobené sinicemi nejčastěji projevují kožní vyrážkou, různými alergickými projevy, žaludeční nevolností, zvracením, průjmy či třeba bolestmi hlavy. „Záleží také na tom, o jaký typ toxinu a jaké množství se jedná a také jestli už postižený člověk netrpí nějakým dalším onemocněním," uvedl žďárský lékař Pavel Vávra.

Současné vysoké teploty množení sinic přejí a nečistoty, které do rybníků spláchly přívalové srážky při pondělní bouřce, pro ně představují vítané živiny.

„Z jedné přívalové srážky s půdou spláchnutou z polí dokáží sinice vyžít až dva měsíce," uvedla Martina Fišarová z jihlavské hygienické stanice.

Mírně zhoršená kvalita vody je v Medlovském rybníku. Je v ní zvýšené množství sinic a chlorofylu, což značí vyšší možnost vzniku zdravotních potíží u vnímavých osob. Rekreantům je doporučeno se po koupeli osprchovat.

Relativně nejkvalitnější voda je v Domanínském rybníku a v Sykovci, kde ještě nejsou sinice. Zcela nezávadná voda je v současné době pouze v biotopu s přírodním čištěním vody v Šiklově mlýně.

-------------

Sledované rybníky

Domanínský rybník voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi

Medlovský rybník zhoršená jakost vody, mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží u vnímavých lidí

Pilská nádrž voda nebezpečná ke koupání, neodpovídá hygienickým požadavkům, hrozí akutní poškození zdraví, vyhlášen zákaz koupání

Sykovec voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi

Velké Dářko voda nevhodná ke koupání, neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko