Zájemci se sejdou před hlavním vchodem do 5. základní školy v Palachově ulici, protože první procházka se bude týkat parku u školy a Haškovy ulice, a dále pak okolí chodníku od nádraží po firmu Žďas a přístupu do podniku od Strojírenské ulice. „Setkání se mimo jiné zúčastní také autor návrhu obnovy zeleně,“ poznamenal místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

Další setkání obyvatel, kteří chtějí přímo v terénu vidět, co a kde se obnovou zeleně změní, se odehraje ve čtvrtek 15. února od 16 hodin. Druhá procházka začne u zastávky MHD před vstupní branou na hřbitov v ulici Jamská. Lidé si s autorem návrhu a úředníky žďárské radnice projdou okolí hřbitova v Jamské ulici a Horního rybníka, hřbitov v Horní ulici, Neumannovu ulici a část Vodojemu od ulice Štursova až po bytovku v ulici Jamborova.

V těsné blízkosti běžkařské trasy je umístěna figurína zapadlého běžkaře.
U Fryšavy lze potkat zapadlého běžkaře

Ke kácení nevhodných stromů a keřů ve městě dojde v následujících týdnech, na jaře jsou pak v plánu další úpravy. „Ve výsledku přibude přibližně o čtvrtinu více dřevin, než kolik se jich v rámci revitalizace vykácí,“ připomněl mluvčí žďárské radnice Jakub Axman.

Revitalizace městské zeleně vyjde na 7,3 milionu korun, žďárská radnice na ni získala příslib dotace ve výši 4,1 milionu. Celkem dojde k obnově 2141 kusů dřevin. „Hlavním důvodem obnovy zeleně je především bezpečnost obyvatel. Chápu, že lidé mají po dlouhých letech k některým stromům silný citový vztah, že kácení vždycky vyvolává velké emoce, ale někdy se těžko vysvětluje, že strom může představovat bezpečnostní riziko, případně je to pro další lidi silný alergen,“ uvedl žďárský starosta Zdeněk Navrátil.