Palírny se již připravují na sezonu rynglí i na hlavní sezonu švestek a jablek. „Momentálně ještě nepálíme každý den, není tolik zakázek. Rušněji tady bude, až nám sem budou lidé vozit kvas ze švestek a jablek. V současné době pálíme z třešní a meruněk, za chvíli nás čeká sezona rynglí,“ řekl František Sedláček, který obsluhuje pálenici společnosti Sagras v Bystřici nad Pernštejnem.

Úroda bude dobrá

Zákazník společnosti Sagras zaplatí za jeden litr stoprocentního lihu celkem dvěstě dvacet pět korun. Padesátiprocentní ovocná pálenka tak vyjde už na polovinu této ceny.

Ovocné kvasy z třešní, meruněk i hrušek máslovek teď vozí milovníci pálenky také do pálenice Kozlov u Křižanova, kde jeden litr stoprocentní lihu vyjde na sto devadesát pět korun. „Lidé mají pálenky z třešní, meruněk a hrušek v oblibě. Na podzim ale začne sezona jablek a švestek a to teprve zažije kozlovská pálenice pěkný nápor,“ uvedl pro Deník majitel pálenice Kozlov Karel Eliáš.

Provozovatelé palíren si mohou mnout ruce. Letošní sklizeň má být podle předběžných odhadů Ovocnářské unie České republiky průměrná, a tak nehrozí, že budou mít pálenice o zakázky nouzi.

Menší sklizeň oproti loňsku pěstitelé očekávají pouze u jablek, naopak hrušek, třešní a meruněk je letos podle ovocnářů více než v minulých letech.

Alena Štouračová