Jednou z výhod zařízení je i to, že je na něm možné provádět speciální výkony, za kterými museli lidé dojíždět do moderněji vybavených pracovišť v jiných nemocnicích. „Předchozí přístroj sloužil osm let, ale v poslední době vykazoval stále častější poruchy a rovněž byl už zastaralý,“ sdělila ředitelka nemocnice Věra Palečková k pořízení zařízení za více než devatenáct milionů korun. To nemocnice zaplatila ze svých vlastních finančních prostředků.
Denně je na pracovišti výpočetní tomografie vyšetřeno asi pětadvacet až třicet pacientů, což je více než šest tisíc nemocných ročně.
Výhodou nového „cétéčka“ je kromě kvalitnějšího a rychlejšího vyšetření i použití nižší dávky rentgenového záření – až o třicet procent.
Zadržet dech
Vlivem rychlosti jednoho vyšetření, které je trvá asi pět vteřin, se také minimalizuje znehodnocení snímkování, protože pacient nemá problém zadržet dech. „Díky rychlosti je možné i užití menšího množství kontrastní látky, která může mít nežádoucí účinky,“ dodala ředitelka Palečková.
Obrazy s prostorovým rozlišením půl milimetru až milimetr umožňují nejenom získat maximální informace o onemocnění, ale lze z nich provést i ilustrativní 3D rekonstrukci. Výstup pak poslouží chirurgům, traumatologům, ortopedům a dalším specialistům, kteří na práci radiologů navazují.
Nový CT přístroj navíc umožní zhotovování CT angiografii tepen, kdy se na snímku detailně zobrazí tepenný systém při podání kontrastní látky do žíly. Odpadne tak nutnost jako první vyšetření provést klasickou angiografii, zákrok, kdy pacientovi musí být napíchnuta tepna. „Po zvládnutí plánujeme zavést CT koronarografii se zobrazením srdečních tepen a pomocí přístroje zlepšit CT kolonografii v souvislosti s prevencí karcinomu tlustého střeva,“ přiblížil primář novoměstské radiologie Aleš Bílek.