Krojované panenky Marie Žilové a Evy Jurmanové jsou velkým lákadlem pro malé i velké. Zavedou návštěvníky do časů minulých. Výstava totiž ukazuje, jak se kdysi v Novém Veselí a jeho okolí žilo. Zemědělské práce, život v kovárně a další výjevy popisují všední život tamních lidí.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. Panenky mají na sobě přesné repliky lidových krojů, jejich tvůrkyně všechno vyrábějí ručně. „Nejprve jsme udělali dvě velké výstavy v naší obřadní síni. Byl o ně obrovský zájem, přijížděli k nám lidé z celé republiky. Proto jsme krojovaným panenkám poskytli prostory pro stálou výstavu,“ vysvětlil Zdeněk Křivánek.

Druhé novoveselské muzeum je soukromé. Jeho majitelka Libuše Doskočilová v něm ukazuje výsledky své řemeslné práce. „Muzeum jsem si otevřela v kůlně u našeho domu. Doma se mi nakupila spousta paličkovaných výrobků, takže jsem je musela někam přemístit. Syn si v kůlně nejprve vybudoval byteček, ale pak se odstěhoval. Tak jsem se tam nastěhovala já,“ nechala se před dvěma lety slyšet Libuše Doskočilová.

Návštěvníci v jejím minimuzeu najdou také ručně vyráběné hračky, loutky, svícny a další zajímavosti. Ne vše je ale dílem majitelky muzea, zapojili se i sousedé. „Nosívají mi staré věci, které se do muzea hodí. A přinášejí i vyšívané ubrusy nebo pletené dečky, které jim už k ničemu nejsou,“ potvrdila Libuše Doskočilová.