„Tam je to prokleté. Na tuto křižovatku navazuje i ulice Drobného a vjezd k bytovým domům. Řidiči nikdy neví, jestli tam mají dát blinkr nebo ne. Je to strašně matoucí. Konečně se s tím bude něco dělat,“ okomentoval dopravní situaci v dotčené lokalitě Libor Dvořák z Nového Města na Moravě.

Novou okružní křižovatku vítá i vedení města. „Je to první etapa projektu na zajištění bezpečnosti Masarykovy ulice. V současné době jde o nejnebezpečnější místo ve městě. Dochází tam často k dopravním nehodám i častým střetům chodců s rychle jedoucími auty,“ vyjádřil se první muž novoměstské radnice Michal Šmarda.

Okružní křižovatka s průměrem osmadvacet metrů vznikne v průběhu tohoto roku. A spolu s ní přibudou v lokalitě i další změny. Dojde například k úpravě parkovacích a odstavných stání nebo k úpravám chodníků.

„Výstavba samotné okružní křižovatky bude hrazena z krajského rozpočtu a předpokládaný podíl kraje je asi čtyři miliony korun. Celkové náklady stavby by měly být přibližně šestnáct milionů korun bez DPH. Výstavba okružní křižovatky si vyžádá lokální omezení dopravy. Stavební práce by měly probíhat na etapy, tak aby byl vždy umožněn částečný průjezd,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová s tím, že s úplnou uzavírkou se počítá pouze při pokládce obrusných vrstev.

Poprvé se po novém kruhovém objezdu řidiči projedou koncem října. „Okružní křižovatka by měla být zprovozněna do 29. října 2021, s kompletním dokončením stavby se počítá v průběhu února 2022,“ upřesnila Eva Neuwirthová.

Město má v plánu proměnit i další nebezpečné křižovatky v kruhové objezdy. Jeden z nich má v budoucnosti vzniknout na Komenského náměstí. „Určitě to nebude v roce 2022. Byl bych rád, kdyby vznikl 2023 nebo 2024,“ řekl novoměstský starosta.

Třetí kruhový objezd je v plánu v Brněnské ulici poblíž supermarketu.