Hotely, penziony a další ubytovací zařízení v okolí Nového Města už volná místa v době konání SP delší dobu nemají. "Náhodně se mohou nějaká volná místa objevit, pokud někdo na poslední chvíli ubytování odřekne," řekla Sylva Tesařová z novoměstského turistického informačního centra, kde případní zájemci mohou dostat aktuální informace.

Lidé, kteří se rozhodli přijet na biatlon na poslední chvíli, mohou podle Tesařové najít ubytování jen v místech vzdálených několik desítek kilometrů. Všechna lůžka byla na dobu konání závodů řadu měsíců zamluvena například v hotelu Horník ve Třech Studních poblíž stadionu, kde bydlí i členové reprezentačních týmů.

Dopravní značky, které budou upravovat provoz, rozmístí podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové správci komunikací na silnice v okolí města už během dneška. "Značky budou zakryté, začnou platit od čtvrtečního rána. Policie zahájí pořádkovou službu už ve středu odpoledne," uvedla mluvčí.

Rozsáhlá policejní opatření se budou týkat hlavně dopravních omezení. Vedle dopravních policistů se o bezpečnost a veřejný pořádek budou starat také policisté z pořádkové a kriminální služby včetně specialistů z pyrotechnické a letecké služby. Počty nasazených policistů policie nesdělila.

Dopravní opatření začnou platit ve čtvrtek 15. prosince ráno. Uzavřen bude úsek silnice I/19 mezi odbočkou na Vlachovice a kruhovým objezdem na okraji Nového Města, stejně jako Vlachovická ulice, která bude sloužit jen chodcům mířícím z parkovišť do areálu Vysočina Arény. Na silnici mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě bude platit zákaz vjezdu pro nákladní automobily. Budou vyznačeny objízdné trasy, parkování bude možné jen na vyhrazených parkovištích.

Řidičům budou k dispozici také proměnné informační tabule umístěné u hlavních příjezdových silnic. Na tabulích budou aktuální informace týkající se situace v dopravě a parkování. Aktuální informace bude policie od 15. prosince zveřejňovat na webu.

Novoměstská radnice už s předstihem řešila větší úklid zejména centra města. "Akreditace probíhají v kulturním domě, vyhlašování výsledků bude probíhat na náměstí," řekl starosta Michal Šmarda.

V sobotu 17. prosince od půlnoci do 13:00 bude platit jednosměrný provoz na Vratislavově náměstí, průjezd bude možný od Palackého náměstí směrem ke Školní ulici. Od 13:00 do nedělních 06:00 bude celé Vratislavovo náměstí pro dopravu uzavřeno. Doprava bude omezená i v několika dalších ulicích v centru města.

Během konání závodů budou posíleny hlídky městské policie, které jsou připraveny řídit dopravu v centru. Na území města je zřízeno několik dalších parkovacích ploch. Technické služby budou mít kratší intervaly svozu odpadů, pro případ sněžení mají připravenou techniku na odstraňování sněhu.

"Máme hodně zkušeností z minulých akcí, logisticky nejnáročnější byl světový šampionát v roce 2013," řekl Šmarda. V sobotu, kdy jsou na programu stíhací závody mužů i žen, očekává ve Vysočina Aréně přes 30.000 diváků.

Světový pohár v Novém Městě na Moravě se uskuteční od 15. do 18. prosince, představí se na něm závodníci z 32 zemí. Na programu jsou sprinty, stíhačky a závody s hromadným startem. Druhou významnou biatlonovou akcí ve Vysočina Aréně bude od 2. do 5. února juniorské mistrovství Evropy.