„Kromě toho jsou do systému prvosledových hlídek zapojeny další dva organizační články a těmi jsou Pohotovostně eskortní oddělení se sídlem v Jihlavě a Speciální jednotka Dukovany, která má sídlo přímo v areálu Jaderné elektrárny Dukovany,“ připomenula mluvčí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Dana Čírtková.

Lidé na Vysočině často ani nevědí, že se elitní policejní specialisté v kraji pohybují. „Vím, že se o tom mluvilo, ale netušila jsem, že jsou prvosledové hlídky už i u nás na tolika místech. Můžeme se tak cítit bezpečněji,“ zauvažovala Petra Sýkorová z Nového Města na Moravě.

Ve Žďáře se budou odstraňovat některé reklamního poutače. Ilustrační foto
Reklamní smog lidem ve Žďáře vadí, zmizet mají křiklavě barevné plakáty

Policie hodlá prvosledové hlídky rozmístit i na dalších místech v kraji. „Budou také v Bystřici nad Pernštejnem a ve Velkém Meziříčí. Policie je chce mít vždy rozprostřeny po celém okrese,“ podělil se o informace bystřický starosta Karel Pačiska.

„Prvosledové hlídky jsou v rámci našeho policejního ředitelství plánované i ve městech Telč, Moravské Budějovice, Velké Meziříčí, Bystřice nad Perštejnem, Chotěboř a Humpolec,“ potvrdila a zároveň rozšířila seznam míst, z nichž budou operovat specialisté na rychlý zásah, Dana Čírtková.

Jednoznačným signálem pro vznik prvosledových hlídek byla střelba v Uherském Brodě v roce 2015. Třiašedesátiletý muž tehdy zastřelil v tamní restauraci Družba osm lidí. Sám nakonec spáchal sebevraždu. „Každý policista, který plní prvosledové úkoly, je intenzivněji cvičen a připravován na řešení krizových situací. Je také zvláště vyzbrojen i balisticky chráněn. Prvosledová hlídka má především pružně řešit situace, kde figuruje ozbrojený pachatel,“ konstatovala Dana Čírtková.

Kromě běžné výstroje i dlouhé zbraně

Speciálně vycvičení policisté jsou schopni v krátkém časovém horizontu reagovat na hrozby terorismu i na mimořádné bezpečnostní situace. Jejich úkolem je provést co nejrychleji eliminaci nebezpečného pachatele. „Proto jsou tyto hlídky kromě běžné výstroje vybaveny i dlouhými zbraněmi a zvýšenou balistickou ochranou. Kromě této specializace se v rámci běžného výkonu služby podílejí na plnění úkolů obvodních oddělení v rámci hlídkové služby. V praxi to znamená, že provádí kontroly veřejného pořádku, ochranu majetku a zdraví, dohled nad bezpečností silničního provozu a další,“ popsala běžnou činnost prvosledových hlídek policejní mluvčí.

Policejní specialisté mají ve své náplni práce i koordinaci organizované evakuace civilních osob z místa útoku, poskytnutí první pomoci nebo předávání všech získaných informací.

Novoměstská nemocnice v hospitalizačním režimu poskytuje pouze akutní péči.
Peklo novoměstských zdravotníků: léčí, očkují a sami jsou na pokraji sil

Kromě již zmíněné výzbroje a výstroje mají tyto hlídky k dispozici také speciálně vybavené vozy. „Jedná se o vozidla Škoda Octavia. Jsou doplněna například policejním rámem, který se může použít jako donucovací prostředek k násilnému zastavení vozidla. Dále schránkou pro bezpečné uložení dlouhých zbraní a prostor pro další speciální vybavení, jako jsou třeba zastavovací pás a další výstroj a výzbroj,“ potvrdila Dana Čírtková.

Zřízení prvosledových hlídek na dalších místech Vysočiny se plánuje popořadě. „Tyto hlídky budou zřizovány postupně, tak jak budou doplňovány početní stavy policistů na obvodních odděleních. Po doplnění na cílový stav bude nutné tyto prvosledové hlídky materiálně vybavit. A každý policista, který je do těchto hlídek zařazený, musí projít poměrně náročným speciálním výcvikem,“ uvedla Dana Čírtková.