Kromě už známých ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, ODS, SNK-ED, Sdružení nezávislých kandidátů pro obce (SNKO) a sdružení Nový směr letos (SNS) přibyly strany Starostové a Nezávislí – Novoměšťáci, Strana Práv Občanů – Zemanovci, Strana svobodných občanů, Suverenita – blok J. Bobošíkové a TOP 09.

Post starostky hodlá i nadále obhajovat Zdeňka Marková, která je v čele kandidátky SNK a SNK-ED.„Velký počet kandidujících stran, který je odvozen od vzniku nových stran v republikovém měřítku, bude pro komunální politiku problémem. Pokud by se do zastupitelstva dostal člověk z každé strany, velice těžko by se hledala nějaká názorová jednota, případě kompromis,“ je přesvědčena Marková.

V současné době je v novoměstské radnici třiadvacet zastupitelů. Po pěti křeslech drží ČSSD a ODS, po třech SNK-ED, Sdružení nezávislých kandidátů pro obce a KDU-ČSL. Dva mandáty mají komunisté a dva Sdružení Nový směr.

V minulých komunálních volbách v roce 2006 dali Novoměstští nejvíce hlasů sociálním demokratům (18,82% hlasů), které následovala ODS (17,61%). Výsledky květnových parlamentních voleb ukázaly, že ČSSD na popularitě neztratila. Novoměstští jí přidělili 20,75% hlasů, ODS 18,32% a na třetí příčce se umístila nová politická strana TOP 09, již upřednostnilo 15,73% voličů.

---------------

Končící zastupitelstvo

Z. Marková (SNK-ED), starostka

S. Marek (SNKO), místnost.

Josef Brůna (ČSSD)

Věra Buchtová (KSČM)

Jaromír Černý (KDU-ČSL)

Martin Grepl (SNK-ED)

Miroslav Handschuh (ODS)

Jana Havlíková (ODS)

Zdeněk Kadlec (SNS)

Pavel Král (ODS)

Marcela Krupicová (KDU-ČSL)

Jaroslav Lempera (ČSSD)

Soňa Macháčková (ČSSD)

Jiří Maděra (ČSSD)

Otakar Německý (ODS)

Otto Ondráček (SNK-ED)

Milan Pavlík (SNS)

Petr Pejchal (KDU-ČSL)

Marie Rusová (KSČM)

Luděk Sečanský (ODS)

Ladislav Sochor (SNKO)

Michal Šmarda (ČSSD)

Martin Švanda (SNKO)