"Postupně obcházíme ulice a projednáváme s tamními obyvateli možnosti změny v parkování. V každé z ulic se s nimi bavíme o tom, jestli tam mají dostatečnou kapacitu parkování, jestli by chtěli změnit organizaci parkování, a zda jsou tam zapotřebí nová parkovací místa,“ potvrdil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Společná setkání budou následně vyhodnocena s tím, že radnice vytipuje místa s největšími parkovacími problémy. „Ukazuje se, že systém čtvrtiny vyhrazených parkovacích míst pro lidi, kteří si je platí, je přežitkem. Ta místa jsou tak dlouhodobě obsazená. Jedni mají výhodu, ale na ostatní se tak nedostane,“ uvedl jeden z poznatků, které si ze společných schůzek přinesl, Michal Šmarda.

Za první parkovací místo si zájemci zaplatí 2 400 korun za rok. „To je pro fyzickou osobu. Firmy za to zaplatí sedm a půl tisíce,“ doplnil Michal Šmarda.

Problematické jsou také ulice, kde se místní obyvatelé musí dělit o parkovací místa s návštěvníky. Jako například lidé v ulici Budovatelů, kde často parkují návštěvníci Městských lázní. „A podobné je to také v ulicích poblíž nemocnice. Všude tam to způsobuje velké komplikace,“ připomenul Michal Šmarda.

Město proto zvažuje změnu systému. V každé jeho části bude ale nutný individuální přístup. „Neobejdeme se ani bez toho, abychom nebudovali nová parkovací místa. Našli jsme několik lokalit, kde je možné je vybudovat. Musíme ale myslet i na to, abychom ochránili zeleň,“ podotkl první muž novoměstské radnice.

Měnit se bude také dopravní značení a organizace parkování. „To se ale bude muset projednat v radě a v zastupitelstvu. Předpokládám, že se na konečném řešení shodneme někdy v září. Parkovací místa by se budovala postupně a změna systému parkování by mohla platit od začátku příštího roku,“ nastínil časový harmonogram novoměstský starosta.

Město řešilo parkování i dříve. Například v Tyršově ulici, kde už vznikla nová parkovací místa. „Lidé jsou tam s tím spokojeni,“ poznamenal Michal Šmarda.

Parkování řeší nyní také ve Žďáře. I tam se v některých lokalitách potýkají s nedostatkem parkovacích míst. Patnáct nových parkovacích míst vzniká nyní v ulici Purkyňova. „Slíbili jsme v lokalitách s nedostatkem parkovacích míst je vystavět, což plníme,“ poznamenala místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková.