„Náš nový betlém vytvořil sochař Patrik Vlček ve spolupráci s žáky Střední odborné školy Nové Město na Moravě. Přes léto bude betlém umístěn v muzeu, s přicházejícím adventem jej přesuneme na náměstí. Počítáme s tím, že betlém bude rostoucí, to znamená, že do něj každý rok přibudou další figury,“ informoval starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Ovšem nejen další dřevěné postavy mají být o příštím adventu součástí novoměstských jesliček. „Tím, jak je betlém konstruován, umožňuje, aby fungoval i jako živý betlém. Pod pódiem budou umístěny živé ovečky. Letos už tam i chviličku byly a mělo to úspěch. Příští rok zkusíme domluvit jejich delší pobyt,“ prozradil plánovanou novinku novoměstský starosta.

Sloupy v mlze vypadají, jakoby se vznášely ve vzduchoprázdnu.
Mlhy představují velké nebezpečí pro řidiče i chodce. Dokážou ale také překvapit

Novoměstský betlém je poněkud atypický. Evokuje představu skříně s vyřezávanou zadní stěnou na dřevěném pódiu. „Betlém je umístěn v historické skříni. A záměrně přiznávám, že je skříní. Tvoří součást odkazu k našim předkům a k našemu dětství. Tajemné skříně a prostory jsme nacházeli na půdách starých domů, kde jsme v ornamentu trámoví střešních konstrukcí hledali tajemné příběhy z pohádek dětství,“ vysvětlil Patrik Vlček.