Sám Šmarda bude jako lídr kandidátky vítězných sociálních demokratů pokračovat ve funkci novoměstského starosty. Na pozici místostarosty by se rovněž nemělo nic měnit. Už třetí volební období v řadě by měl být druhým mužem na radnici Stanislav Marek ze Sdružení nezávislých kandidátů pro obce.

Zatímco rozdělení nejvyšších politických funkcí v Novém Městě víceméně předjímaly už výsledky voleb, o obsazování dalších křesel v radě se stále ještě jedná. Přestože se totiž ČSSD může chlubit dominantním ziskem devíti zastupitelských mandátů, na úrovni rady sociální demokraté avizovali snahu o vytvoření pestré politické spolupráce. „Novému Městu prospívá široká vládnoucí koalice, rádi se proto vzdáme dominantního postavení v radě a budeme se na správě města podílet s ostatními politickými kolegy. Vyjednávání zatím naznačují, že žádná ze sedmi úspěšných stran, které se dostaly do zastupitelstva, nezůstane mimo hru," konstatoval Michal Šmarda.

S tím souhlasí i koaliční partner Stanislav Marek. „Široké zastoupení v radě ostatně usnadňuje i jednání zastupitelstva," vysvětlil místostarosta. Podle Šmardy jsou politické karty rozdány tak, že ČSSD získá v sedmičlenné novoměstské radě tři mandáty, SNKO jeden a zbylé tři se rozdělí mezi zbývajících pět stran. Dvě, na které v radě nezbude místo, mají obsadit finanční a kontrolní výbor. „Zástupci výborů sice nemají v radě hlasovací právo, ale stalo se dobrou praxí, že jsou k jejímu jednání zváni," vysvětlil Michal Šmarda.

Do konce týdne

Jak Šmarda dodal, kontrolní výbor bude s největší pravděpodobností přidělen komunistům, o zástupci pro finanční výbor ale zatím nechtěl spekulovat. Nakonec nechtěl ani prozradit, kteří konkrétní zastupitelé v novoměstské radě zasednou. „Ve jménech a stranách bychom měli mít jasno do konce tohoto týdne," řekl. ČSSD získala letos v novoměstských komunálních volbách 9 mandátů, SNKO 4, třetí největší zisk zaznamenala ANO 2011 se 3 mandáty. KDU-ČSL se musela spokojit se dvěma zastupiteli, stejně jako TOP 09 a ODS, na KSČM zbyl 1 mandát.

----------------

Jak to dopadlo jinde?

Velké Meziříčí

V radě Velkého Meziříčí zasedne starosta Radovan Necid (To pravé Meziříčí) a místostarosta Josef Komínek (ČSSD). Dalšími radními jsou Libor Beneš, Jiří Michlíček, Michaela Salašová (všichni To pravé Meziříčí), Miroslav Jágrik (ČSSD) a Vincenc Záviška (Volba pro město). Ustavující zasedání je naplánováno na úterý 4. listopadu.

Bystřice nad Pernštejnem

Za ČSSD v bystřické radě zasedne starosta Karel Pačiska, Vlasta Moncmanová a Emil Ondra, za Sdružení pro rozvoj bystřického regionu (SRBR) místostarosta Josef Vojta, Miroslav Novák a Martin Horák. Jedno místo radě obsadí za komunisty Alois Bouček. Ustavující zasedání se uskuteční 5. listopadu

Svratka

Starostou ve Svratce zůstane František Mládek, stejně jako místostarostou Martin Mudroch. V radě dále zasedne Jan Vítek (všichni ze sdružení Starostové pro občany) a dále Blanka Sádovská a Miroslav Polák. Ustavující zastupitelstvo je naplánováno na 6. listopadu.