Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Netíně jdou poutí vstříc kultuře i vzdělání

Netín – Obyvatelé Netína čeká o víkendu poutní slavnost, kromě tradičních mší k Panně Marii a pouťových atrakcí přichystali představitelé obce řadu výstav a přednášek, aby se lidé nejen pobavili, ale zároveň se i obohatili o nové vědomosti.

8.8.2017
SDÍLEJ:

Pouť v Netíně má dlouholetou tradici.Foto: Deník / Lenka Mašová

„Pouť chceme spojit s osvětou, lidé uvidí neobvyklé věci a něčemu se přiučí. Tím, že do obce vneseme více kultury, snad potěšíme duše našich obyvatel,“ vyjádřila se k akci starostka obce Netín Pavla Krejzlová.

Slavnost začne páteční mší o půl sedmé večer, na kterou plynule naváže Marek Orko Vácha se svou přednáškou, čímž neobvykle otevře pouťový program. Dřívější kaplan z Velkého Meziříčí bude v kostele hovořit o člověku a jeho údělu. „Vědecká přednáška nese název Tvůrce tvoří tvůrce, slovní hříčka připomíná, že nás Bůh stvořil, abychom i my dále něco tvořili,“ vysvětlila Krejzlová.

Celý víkend bude kulturou nabitý, během poutě mají návštěvníci možnost zhlédnout několik výstav, představí se Pavel Bosman s humornými kresbami nebo řemeslníci se svými výrobky. „V budově základní školy si hosté prohlédnou ukázku drobného zvířectva, svatebních a společenských šatů nebo rukodělných prací. Pletené hračky, drátkované předměty nebo třeba šperky si budou moci i zakoupit,“ doplňuje Krejzlová. V kostele připomenou výstavou misie, Bosman vystaví obrázky v bývalé márnici.

V neděli dopoledne mohou lidé zavítat až na tři mše, o půl osmé ráno, v devět a v jedenáct. Mezitím bude Jaroslav Mrňa prezentovat svoji novou knihu 300 let poutí do Netína, která připomíná cesty poutníků do obce od roku 1714. „V tomto roce vypukl ve Velkém Meziříčí mor a zemřelo téměř čtyři sta obyvatel. Přeživší se zavázali, že každý rok budou putovat do Netína a modlit se k Panně Marii. Vypráví se, že od jejich první cesty už na nemoc nikdo další nezemřel,“ popsala historii obce Krejzlová.

Autor knihy o putování přednese v úterý v osmnáct hodin na totéž téma přednášku. Nedělní odpoledne pak od třinácté hodiny zpříjemní Venkovská kapela, která bude před kulturním domem hrát až do sedmi do večera.

Program:

Pátek 11. srpna
18:30 Mše svatá
19:00 Přednáška „Tvůrce tvoří tvůrce“ Marka Orko Váchy

Neděle 13. srpna
7:30 Mše svatá
9:00 Mše svatá
10:45 Prezentace knihy „300 let poutí do Netína“ Jaroslava Mrňy
11:00 Mše svatá děkana brněnského

Výstavy 10:00 – 18:00
Kreslený humor – Pavel Bosman, prostory bývalé márnice
Misie – oratoř kostela
Svatební a společenské šaty a květinové vazby – ZŠ
Rukodělné práce – prodejní výstava, ZŠ
Drobné zvířectvo – ZŠ

Hudba 13:00-19:00
Venkovská kapela, před kulturním domem

Občerstvení a pouťové atrakce pro děti

Autor: Helena Zelená Křížová

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení