„Od lékaře pacienti obdrží elektronický recept v podobě tištěné průvodky, tedy opisu receptu s čárovým kódem a identifikátorem předpisu, což jsou písmena a čísla uvedená na eReceptu pod čárovým kódem. Nakládání s touto průvodkou je pro pacienty stejné jako s klasickým receptem, na který jsou zvyklí," konstatoval mluvčí Nemocnice Nové Město na Moravě Roman Kratochvíl.

Protože je ale zatím projekt v novoměstské nemocnici ve zkušební fázi, nemohou pacienti ještě využívat jeho hlavní výhodu. Tou je skutečnost, že v případě opakovaných receptů nemusí chodit k lékaři, ale mohou si od něj eRecept nechat poslat prostřednictvím e-mailu.

S vytisknutým eReceptem pak zajdou do lékárny. Momentálně jsou v nemocniční lékárně eRecepty přínosem především pro lékárníky, kteří se nemusí vyptávat pacientů, zejména těch starších, co všechno za léky ještě užívají. Zjistí to sami prostřednictvím centrálního úložiště dat po načtení identifikátoru z eReceptu. To se týká i případů, když medikamenty pacientovi vyzvedává jiná osoba. „Aktuální přínos je v možnosti lékárníka podívat se na ostatní léky, které pacient dostal předepsané, a vyřešit s ním případné kontraindikace," přiblížil Roman Kratochvíl s tím, že po urologii a ortopedii nemocnice plánuje postupné vydávání eReceptů i v dalších ambulancích.

Na zaslání eReceptu na e-mail si však budou muset nemocniční pacienti ještě nějakou dobu počkat. Zasílání elektronických receptů e-mailem v PDF formátu nemocnice připravuje až v další fázi.

Ve většině lékáren

Elektronický recept je možné předložit v nemocniční lékárně i výdejně u vrátnice, nicméně v současné době ho již akceptuje většina lékáren v republice. „Lze najít pár situací, kdy eRecept může ušetřit práci a čas lékaři i pacientovi například u dlouhodobě užívaných léků, kde není nutná častá kontrola, například laboratorních hodnot. Odpadá cesta k lékaři, pobyt v čekárně a čas ošetřujícího lékaře," přiblížil jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl.

Nyní lze předepsat léky na tři měsíce. „Úspora času je samozřejmě pro lékaře i pacienta přínosem," dodal Frendl.

Problémem je podle něj ovšem to, že systém vzhledem k ochraně osobních údajů využívá poměrně složité technologie. „Ta samozřejmě vždycky není bez chybičky. Stává se tedy, že občas dochází k výpadkům spojení do centrálního úložiště receptů," dodal Vilém Frendl.