„V tuto chvíli skutečně hledáme jenom jednoho lékaře, a to pro obor klinické biochemie a hematologie,“ potvrdil mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl. Doplnil, že výpovědi, které v rámci akce Děkujeme, odcházíme v prosinci podala drtivá většina novoměstských nemocničních lékařů, byly po ukončení protestu staženy až na jednu. „K 1. březnu odešel jeden lékař, který to už ale plánoval dlouhodobě, vracel se do svého rodiště,“ upřesnil mluvčí Kratochvíl.

Odborníků v nemocnici by však výhledově mohlo být potřeba více než je jich v současné době. Souvisí to nejenom s plánovaným vznikem nových rehabilitačních lůžek ve zrekonstruovaném pavilonu interny, ale také se záměrem novoměstské nemocnice se ucházet o zřízení iktového centra, tedy pro diagnostiku, prevenci a terapii cévních mozkových příhod (CMP), jichž je v rámci republiky stále citelný nedostatek.

„V kraji Vysočina je jenom jediné takové centrum, a to v Jihlavě,“ uvedl Roman Kratochvíl. „Předpokládáme, že v brzké době budeme hledat fyzioterapeuty,“ dodal.

Iktová centra obecně slouží k zajištění nejefektivnějšího a nejrychlejšího postupu pro zajištění akutní diagnostiky a léčby cévní mozkové příhody, ale i další péče, jako je prevence recidivy, léčby komplikací, rehabilitace a ošetřovací péče. Neurologická pracoviště tímto způsobem navazují na pracoviště CT, laboratoře, interní oddělení, ARO či rehabilitaci a následná ošetřovatelská lůžka.

Novoměstské neurologické oddělení, které se léčbou cévních mozkových příhod zabývá, bude přemístěno do prostor nové interny – do volného pavilonu po něm bude přestěhována Léčebna dlouhodobě nemocných z Buchtova kopce. Sanatorium k poslednímu prosinci tohoto roku totiž končí provoz kvůli nadměrné ztrátovosti provozu.