Tím se opakovaně dostali na prvním místo v republice, co do počtu těchto zákroků. „Prvenství jsme obhájili již v letech 2008 s počtem 240 operací a v roce 2009 s celkovým počtem 266 zákroků,“ uvedl ke zveřejněné statistice robotických zákroků za rok 2010 vedoucí Centra robotické chirurgie Vysočina z mostišťské nemocnice Jaroslav Tvarůžek. Operatéři předpokládají, že letos by se mohli přiblížit ke třem stovkám operačních zákroků.

Zhoubné nádory

V roce 2009 se za pomocí robotiky v nemocnici operovalo v 266 případech, v roce 2008 se jednalo o 240 zákroků. Nemocnice svaté Zdislavy v tomto ohledu patří mezi desítku největších robotických center v Evropě. První robotická operace v Česku se uskutečnila v roce 2005 v pražské Nemocnici Na Homolce.

Nejčastějším výkonem je radikální prostatektomie pro zhoubný nádor, operace zhoubného nádoru ledviny, plastiky ledvinné pánvičky, resekce konečníku kvůli zhoubnému nádoru a operace žaludku.

„Robotická neboli da Vinci chirurgie znamená především minimálně invazivní chirurgickou metodu, vhodnou pro operace v dutině břišní a hrudní a dalších špatně dostupných dutinách. Nově v rámci ORL i v dutině ústní a hltanu a další indikace přibývají. Robotické operace jsou pro pacienta šetrnější než otevřené a často preciznější a rozsáhlejší než laparoskopické,“ přiblížila specialistka marketingu společnosti Hospimed Petra Dlabalová.

V Česku jsou robotické operace využívané především u nejzávažnějších výkonů v malé pánvi, kde se nacházejí nejenom reprodukční orgány, ale například i konec tlustého střeva. Při včasném odhalení onemocnění je možné nádor šetrně a úplně odstranit z těla pacienta.„V porovnání s jinými metodami onkologické léčby – ozáření, chemoterapie – je tato roboticky asistovaná léčba zároveň nejlevnější,“ připomněla Dlabalová.