„V době, kdy školy navštívil náš inspektor, bylo otevřené gymnázium a základní umělecká škola," informoval ředitel inspektorátu České školní inspekce pro Kraj Vysočina Milan Poul s tím, že oběma zařízením bylo doporučeno zvýšení bezpečnosti. „Jedná se pouze o doporučení, protože dosud neexistuje žádný platný standard," dodal Poul.

Historická budova gymnázia s mohutnými vstupními dveřmi by se měla dočkat zlepšení zabezpečení proti vniknutí cizích osob v době letních prázdnin. „Pravděpodobně nepůjde přímo o vstupní dveře z ulice, ale až o zabezpečení prostor vedoucích ze zádveří dál do všech částí školy," sdělil ředitel gymnázia Aleš Trojánek s tím, že žáci i zaměstnanci by se v této souvislosti měli dočkat čipových karet. Podle jeho slov již škola disponuje návrhy, jak by zabezpečení mělo vypadat, dosud z nich ale nebylo vybráno.

V základní umělecké škole existuje systém individuální výuky, takže úplné uzavření školy by byl problém. Zabezpečení teď škola řeší dohledem svých zaměstnanců.

Všechny školy v Česku nyní mohou na vylepšení zabezpečení svých budov využít celkem šest milionů korun z nově připraveného fondu ministerstva školství. Zřízením fondu reaguje ministerstvo na loňské smrtelné zranění studenta při útoku psychicky nemocné ženy ve Žďáře nad Sázavou. Vedle peněz školy od ministerstva dostanou metodickou podporu. „O fondu jsem už nějakou informaci zaslechl, ale pouze obecně, bez jakýchkoliv podrobností," poznamenal Aleš Trojánek, ředitel meziříčského gymnázia.

Česká školní inspekce po žďárské tragédii z pověření vlády zkontrolovala celkem 5 477 škol a školských zařízení, což je více než polovina těchto institucí zapsaných ve školském rejstříku. Zjistila, že v devadesáti procentech případů zabezpečení při vstupu inspektora do školy fungovalo.

Řada škol však zároveň uvedla, že by mohly své zabezpečení vylepšit. Někde chtěli inovovat nynější zařízení, zhruba třetina by ráda zavedla nové technické prostředky, například kamerové systémy, čipy a videotelefony. Právě k těmto účelům mohou být využity peníze z nově zřízeného fondu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

„Fond bude určen těm školám, které nemají dostatek financí na co nejlepší zabezpečení po technické stránce včetně inovací zařízení," konstatoval ministr školství Marcel Chládek.

Takzvaného elektrického vrátného plánují namontovat ve velkomeziříčské základní škole v Oslavické ulici. „Obešli jsme všechny školy a zjistili, že v Oslavické je třeba vyměnit zastaralé bezpečnostního zařízení," informoval starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. A to i přesto, že škola kontrolou inspekce prošla. „Nové zařízení bude vybaveno videotelefonem, aby bylo vidět, kdo do školy přichází. A buď ho zaměstnanci či služba u vchodu pustí dovnitř, anebo ne," dodal starosta Radovan Necid.

Zabezpečení vstupu do budovy vyjde město na dvaašedesát tisíc korun. „Peníze sice máme vyčleněny, ale když se nyní objevila možnost získat dotaci, pokusíme se o to," doplnil Necid s tím, že montáž zařízení se tak zřejmě posune až na letní prázdniny.

Šestimilionová částka, která se ve fondu nachází, nemusí být konečná. Podle zájmu o dotaci se ministerstvo rozhodne, zda a v jaké výši bude ve fondu pokračovat.

Bezpečnost ve školách a především ochrana před nekontrolovaným vstupem cizích lidí do vzdělávacích zařízení se po říjnové tragédii ve Žďáře nad Sázavou stala velmi diskutovaným tématem.

Do budovy žďárské obchodní školy vnikla psychicky nemocná žena, která byla dříve propuštěna z ústavního léčení do ambulantního. Ve škole smrtelně pobodala šestnáctiletého studenta, který šel na pomoc kamarádce. Útočnice, která se podobného činu dopustila už dva roky před tím, zranila ještě další dvě studentky a policejního vyjednavače.