„Trochu mi to bude chybět. Bylo to sice zastaralé, ale mělo to i své kouzlo. Nikde jinde to nebylo. I když je pravda, že když někdo přijel do Meziříčí poprvé, byl z toho paf,“ usmál se pravidelný návštěvník Velkého Meziříčí Dominik Pospíchal.

Radnice plánovala změnu parkovacího systému už od předloňského roku. „Byli jsme poslední, kdo měl takovýto parkovací systém,“ poznamenal starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras.

Nový parkovací systém platí nejen pro centrum města, ale také pro několik přilehlých ulic. „Za parkování na Náměstí, v ulici Radnická, Komenského, Kostelní, Rozkoš, K Haltýři a Vrchovecká nově zaplatí řidiči poplatek, a to ve všední dny v době od sedmi do sedmnácti hodin a v sobotu od sedmi do jedenácti hodin. V neděli, státem uznávaný svátek a mimo provozní dobu parkovacích automatů je parkování zdarma,“ informovala mluvčí velkomeziříčské radnice Lucie Málková.

„Výše poplatku začíná od pěti korun za třicet minut až po sto padesát korun za celý den,“ dodala.

Platit se dá i přes aplikaci

Parkující si může vybrat hned z několika variant, jak chce „odložení“ svého vozidla na určených místech uhradit. „Může platit prostřednictvím parkovacích automatů, pomocí SMS nebo v mobilní aplikaci ParkSimply – dostupnou na App Store a Google Play,“ upřesnila Lucie Málková.

Místní obyvatelé mohou zvolit zcela jinou variantu úhrady za parkování. Město jim nabízí parkovací karty. „Vybrat si mohou mezi nepřenosnou a přenosnou parkovací kartou, s platností na jeden kalendářní rok či jeden kalendářní měsíc. Zatímco roční nepřenosnou parkovací kartu si lze pořídit za tři tisíce korun, měsíční nepřenosnou kartu zakoupí za 250 korun. Roční přenosná parkovací karta vyjde na devět tisíc korun. Její měsíční varianta stojí 750 korun,“ řekla Lucie Málková. Parkovací karty lze zakoupit v pokladně v budově radnice.

Až do do 16. dubna budou strážníci městské policie řidiče aut s nezaplaceným poplatkem za parkování na tuto povinnost pouze upozorňovat. „Od 17. dubna se nezaplacení parkovného bude pokutovat,“ dodala mluvčí velkomeziříčské radnice. Řidiči, kteří chtějí parkovat zdarma, mohou využít odstavnou plochu v areálu bývalého Svitu.