S pomocí dotace by se mohlo ve druhém největším městě okresu Žďár nad Sázavou do péče o zeleň investovat až patnáct milionů korun.

„Neustále se nám tady opakují stížnosti od lidí. Někomu vadí, že se strom skácel, druhému zase strom stíní a nesvítí mu do kuchyně. Máme komisi, která se snaží věci posuzovat objektivně, ale vůbec nejlepší je mít projekt od odborníků a podle něho posuzovat,“ zdůvodnil záměry radnice starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Jak lze usuzovat ze setkání starosty s občany, z pravidelných chatů i z dotazů v elektronické knize přání a stížností, tato problematika Velkomeziříčské zajímá.

„Potřebujeme někoho, kdo se v oboru vyzná a řekne, že smrky a borovice do města nepatří, že jsou to dřeviny spíše do lesa. Že se v městské zástavbě musí sázet stromy, které se dají kultivovat a nebudou nám ničit kanalizace a chodníky,“ vysvětlil starosta.

První kolo výběrového řízení na dodavatele, do kterého se přihlásily tři firmy z jedenácti oslovených, bylo zrušeno. Uchazeči nepředložili v rámci dokumentace všechny náležitosti. Obratem ale bylo vypsáno nové výběrové řízení s tím, že původní půlmilionový rozpočet byl navýšen o dalších dvě stě tisíc korun.

Nově by měli rovněž uchazeči do smlouvy napsat, že se do budoucnosti vzdají autorských práv.„Pokud nám někdo udělá projekt a my bychom v něm chtěli pokračovat, omezilo by nás to na jednoho dodavatele,“ podotkl velkomeziříčský starosta Radovan Necid.