„Povodně letos přijít nemusejí, ale mohou. Toto každoroční nebezpečí se nedá podcenit a proto v současné době máme připraveny čtyři tisícovky pytlů na písek a dalších tisíc v místní části Mostiště,“ připomněl velkomeziříčský starosta František Bradáč.

Malá vesnice pod přehradou téhož jména se stala obětí rozsáhlých záplav například na přelomu března a dubna 2006. V současné době se hladiny jak Oslavy, tak i Balinky nacházejí v normálu.

Množství ker, které ucpávají především u spodního jezu koryto řeky Svratky v Unčíně na Bystřicku, se už místní obyvatelé neobávají.
Kry z Unčína už odplavaly „V pátek přijeli lidé z Povodí Moravy s těžkou technikou a rozbili led na řece od spodního jezu až k mostu,“ informovala starostka Unčína Vlasta Grohová.

Tím už letos odpadl problém s říčním korytem zablokovaným ledovými krami a následným rozlitím vody po obci. „Opět jsme se přesvědčili o tom, že když vodohospodáři na řece zasáhnou včas, jarním záplavám se lze vyhnout,“ upozornila starostka s odkazem na loňský úspěšný pokus zkrotit nevyzpytatelnou Svratku.

„Kusy ledu odplavaly, řeka je „čistá“ a její hladina není zvednutá,“ pochválila si Vlasta Grohová. Pytle s pískem, které sice ve vesnici mají, většinou moc nepomáhají a spíše než ty, přicházejí na řadu čerpadla.

„Když teče voda ze všech stran, pytle jsou k ničenu. Navíc je u nás štěrkové podloží a vysoká hladina podzemní vody, takže ta vystoupá do domů i ze země,“ dodala Grohová.

V posledních letech vznikly dokonce dva projekty na vybudování ochranných hrází, které by obec Unčín, jež bývá často obětí povodní, ochránily. Avšak oba byly nakonec smeteny ze stolu. Buď to bylo kvůli finanční neproveditelnosti, nebo z důvodu nesouhlasu některých dotčených institucí, jež musejí stavbu protipovodňových zábran schválit.

Nyní vzniká v pořadí třetí projekt. „Momentálně už nám hrozí jenom to, že by se hladina řeky extrémně zvedla, ale problém s krami, který nás tíží nejvíce, je vyřešen,“ uvedla unčínská starostka.

Od poloviny ledna rovněž dochází k operativním upouštění vodních nádrží v Mostištích a ve Víru. Povodňový dispečink Povodí Moravy hlásí, že hladiny všech sledovaných vodních toků ve žďárském okrese jsou v současné době v normálu.

A to jak na Balince v Balinách, Oslavě v Dolních Borech, Svratce ve Víru, Dalečíně či Jimramově zatím hladiny nedosáhly hodnot povodňové aktivity.

Na případnou pomoc při odstraňování důsledků letošního tání jsou připraveni i krajští hasiči. „Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina letos nově proškolil v každém z pěti okresů jednu jednotku dobrovolných hasičů na stavby protipovodňových hrází. Ve žďárském okrese se jedná o hasiče z Jimramova,“ upřesnil ředitel Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Drahoslav Ryba.

Meteorologové však v příštích dnech avizují ochlazení. Jarní teploty z minulého týdne vystřídají chladné dny s telotami těsně nad nulou a mrazivé noci.