Tradiční noviny ve své původní podobě vycházely již od roku 1919 a obyvatele o dění ve městě a okolí informovaly i v obnovené verzi po celou polistopadovou éru.

Redakce týdeníku ukončí činnost k poslednímu březnu. Poté by mělo být tradiční periodikum nahrazeno novým měsíčníkem. „Ještě nemá jméno, ale důležité je, že jej lidé na rozdíl od týdeníku, který se prodával na stáncích, najdou zdarma v poštovních schránkách. V podstatě následujeme trend, který drží i ostatní města v regionu," konstatoval Milan Dufek, šéf městského centra Jupiter club, který vydávání týdeníku zajišťoval.

Důvody pro zrušení tradičních novin podle Dufka nebyly primárně ekonomické, ale vycházejí především ze změny vydavatelské koncepce města. Zároveň však šéf Jupiteru přiznal, že klasický prodej týdeníku měl sestupnou tendenci.

„Zatímco v roce 2008 vycházelo Velkomeziříčsko v ná-kladu zhruba 3 300 kusů, dnes už to byly jen necelé dva tisíce. Poptávka po placeném papírovém tisku zkrátka klesá," konstatoval Milan Dufek.

Jak se uplatní tři pracovníci ze zrušené redakce, zatím není jasné. Ve hře je například zaměstnání v novém periodiku, ale i ve strukturách Jupiter clubu.

Nová koncepce

Nový měsíčník spadá do moderní vydavatelské koncepce velkomeziříčské radnice. Ta se opírá o několik nových nebo inovovaných projektů, mezi něž patří například modernizovaný webový portál města se zvláštní zpravodajskou sekcí, facebookový profil města a také e-mailový newsletter.

Hlavním zpravodajským ka- nálem města se má v budouc-nu stát inovovaný web. „Důležité je, že na něm lidé informace nejen najdou, ale chceme, aby na ně mohli také reagovat a dát nám zpětnou vazbu. To znamená říci radnici, zda jim to které opatření nějak pomohlo nebo vylepšilo a zpříjemnilo život ve městě. Také proto jsme už před delším časem spustili webové aplikace, které to umožňují. Například elektronickou knihu přání a stížností a on-line chat se starostou," řekl starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Další moderní způsob komunikace, takzvaný newsletter, je emailový souhrn webových článků. Přihlášeným odběratelům bude zdarma přicházet jedenkrát týdně elektronickou poštou a z podstaty nahradí nejen současné zasílání novinek z městského webu, ale také původní PDF verzi Velkomeziříčska.

„Newsletter propojíme s posíleným webem tak, aby obsahoval co největší možné množství rychlých informací," plánuje starosta Radovan Necid.

Nový papírový měsíčník, který v aktuálním půlroce nahradí týdeník Velkomeziříčsko, bude určen především pro lidi, kteří o elektronickou formu zpravodajství nestojí. „Časopis má nejen shrnout dění ve městě za uplynulý měsíc, ale také upozorní na probíhající diskuse či hlasování tak, aby se do nich mohli zapojit i právě ti, kteří se o nich elektronickou formou nedozvědí," nechal se slyšet starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.