„Velké Meziříčí vlastní služebnu městské policie nemá, strážníci sídlí v nevyhovujících prostorách ve staré radnici. Pokud jde o státní policii, tak její obvodní oddělení je umístěno v taktéž nevyhovující budově, v bývalé školce. Musíme to nějak řešit ve spolupráci se státem," řekl starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.
Město chce nabídnout státu odkup části pozemku v bývalém areálu technických služeb tak, aby tam by mohla za státní peníze vzniknout nová služebna Policie České republiky. „Studii, jak by to v lokalitě mělo v budoucnu vypadat, už máme. Nyní budeme muset zbourat staré objekty tak, abychom mohli nabídnout státu pozemek k prodeji," vysvětlil Radovan Necid. Další část pozemku si město ponechá pro vlastní potřeby.
Oprášené plány
„Nabízí se nám díky integrovanému regionálnímu operačnímu programu skvělé možnosti dotačního čerpání až do výše devadesáti procent. Chtěli bychom je využít a postavit tam naši služebnu městské policie. Strážníci by tak získali důstojné prostředí pro svou práci a lidé lepší přístup pro vyřizování věcí," řekl starosta Radovan Necid.
Podobné plány se ve Velkém Meziříčí objevily už před časem. „Projekt přesunu technických služeb do nového areálu se realizoval už dříve. Už kdysi jsme měli v plánu využít starý objekt jiným způsobem. Policejní služebna byla jednou z variant. Pokud se to nyní dotáhne do konce, bude to jen dobře. Jak státní, tak i městští policisté ve Velkém Meziříčí opravdu nové služebny potřebují," poznamenal senátor a někdejší velkomeziříčský starosta František Bradáč.
Meziříčí má šest městských policistů. Současnou služebnu tvoří jedna místnost s nevyhovujícím sociálním zázemím ve staré radnici. Podobně je na tom také republiková policie a jejích sedmadvacet členů. „Služebna je pro současnou policejní práci nevyhovující, budova je ve svahu a je špatně přístupná pro veřejnost," uvedl už dříve vedoucí žďárského územního policejního odboru Bohumil Šlapák.
Předpokládaný odhad na výstavbu služebny pro městské strážníky je deset až patnáct milionů korun. Město spoléhá na to, že největší část potřebných finančních prostředků by měla pokrýt dotace.
Do konce roku má být hotový projekt na demolici stávajících objektů. Zachována zůstane pouze administrativní budova, která je umístěna naproti vjezdu do areálu. Tu chce město následně nabídnout k prodeji. „Až budeme mít hotový projekt, můžeme v lednu nebo v únoru vysoutěžit zakázku a začít s bouráním," prohlásil Radovan Necid.
Výstavby obou služeben, které mají „vyrůst" v Třebíčské ulici naproti sobě, se ale strážníci ani policisté tak hned tak nedočkají. „Nejdříve musíme mít v ruce projekt. A projektování služebny, jak státní, tak městské, bude trvat nejméně rok. Zatím máme k dispozici pouze již zmíněnou studii," sdělil velkomeziříčský starosta Necid.
Technické služby byly z centra města přestěhovány před třemi lety. „Město tehdy pro ně hledalo nové umístění a nakonec jsme za 13 milionů korun odkoupili areál firmy Agados v lokalitě Karlov," uvedl Radovan Necid.
Po rekonstrukci celého areálu začaly velkomeziříčské technické služby působit v novém místě. „Bývalý areál technických služeb od té doby chátral. Nejdříve jsme se jej snažili prodat, ale nikdo neprojevil zájem. Proto jsme se nakonec rozhodli využít ho jiným způsobem," podotkl Radovan Necid.