„V bývalém areálu městských Technických služeb chceme mít rovněž parkoviště a příjezdovou komunikaci," informoval místostarosta Meziříčí Josef Komínek. Velkomeziříčská městská policie, kde slouží šest strážníků, z toho jedna žena, má služebnu na radnici. K dispozici je jen jedna místnost, nevyhovující je i sociální zázemí. „Není to žádný šlágr, strážníci mají v jedné místnosti služebnu s kamerami, jinak je to spíš k uzoufání, chtělo by to širší zázemí," řekl meziříčský starosta Radovan Necid.
„Je to nedůstojné, potřebují nejméně dvě místnosti," dodal Komínek. Strážníci by navíc podle něj měli zavést nepřetržitou službu, tak jich bude potřeba o tři více.
Sedmadvacet policistů působí ve Velkém Meziříčí v budově z roku 1935. „Služebna je pro současnou policejní práci nevyhovující, budova je ve svahu a je špatně přístupná i pro veřejnost," uvedl vedoucí územního odboru Policie České republiky ve Žďáře nad Sázavou Bohumil Šlapák. Bez partnerství s městem by ale stavba nové služebny podle něj zřejmě nebyla možná.
Město zajistilo za několik desítek tisíc korun studii a má připravené pozemky v Třebíčské ulici, v bývalém areálu technických služeb. Policie má pořídit projektovou dokumentaci. Na pozemku mají po demolici bývalých šaten a přístřešků pro auta vzniknout samostatné služebny Policie ČR a městské policie. Parkovací stání jsou naplánována jako společná.
Poskytnutí pozemku městem je podle Šlapáka obrovským vstřícným krokem. „Je to důležitý základní kámen, klíčové teď bude zajištění peněz," uvedl Šlapák. Za ideálních podmínek by podle něj mohly nové služebny začít sloužit nejpozději v roce 2018. „Na nějaké úrovni určitě funguje spolupráce policie se samosprávou všude, ale v Meziříčí přerůstá v oboustranně výhodné partnerství," dodal Šlapák.
Partnerský projekt zástupci města a policie představili premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. „Zdá se, že je reálná šance, aby byla policejní služebna financována z nového integrálního operačního programu. Ministerstvo vnitra je připraveno podílet se na vybudování té služebny i v rámci státního rozpočtu," řekl Sobotka.
Stavba policejní služebny by podle místostarosty Komínka měla stát 20 až 30 milionů korun, služebna pro strážníky pak 10 až 15 milionů. Tu město zaplatí ze svého rozpočtu. „Zatím je to pouze odhad, tak jak vykrystalizoval za poslední zhruba rok. Bohužel nedosáhneme na dotace, takže stavět bychom mohli jedině za své. Jestli tedy do toho půjdeme, tak samozřejmě s ohledem na naše finanční možnosti," doplnil starosta Necid.
Jak Necid ještě uvedl, zúčastněné strany nyní řeší nejlepší možnosti provedení společného záměru. „Mluvíme o tom už několik let, hledali jsme lokality. Vhodné místo jsme teď našli, tak doufám, že vše zvládneme," řekl. „Majetková příprava bude trochu složitější, než si myslíme jde o státní i o městské majetky. Všechno se teprve bude ladit," dodal Radovan Necid.
Městskou policii má ve žďárském okrese ještě Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou. V obou městech zajišťují strážníci nepřetržitou službu. Novoměstských strážníků je devět, včetně jednoho čekatele, ve Žďáře jich pracuje třiadvacet, z toho tři ženy. Žďárští strážníci užívají svou služebnu od roku 2007.