VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Meziříčí budou lidé v referendu rozhodovat o osudu Náměstí

Velké Meziříčí – Volební místnosti dnes otevírají dveře prvním voličům. Ve Velkém Meziříčí bude hlasovacích uren o něco více než v jiných městech. Spolu s parlamentními volbami se tam totiž uskuteční i místní referendum k otázce rekonstrukce tamního Náměstí a přilehlých ulic. Rozhodl o tom brněnský krajský soud.

20.10.2017
SDÍLEJ:

K vyhlášení referenda dala podnět občanská iniciativa Za Náměstí VM.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

V referendu Meziříčští odpoví ano, či ne na otázku: Souhlasíte s tím, aby město Velké Meziříčí udělalo veškeré možné kroky k zahájení projektové přípravy na rekonstrukci náměstí a přijetí vítězného návrhu, který vzešel z architektonicko-urbanistické soutěže?

K vyhlášení referenda dala podnět občanská iniciativa Za Náměstí VM. Stalo se tak poté, co někteří zastupitelé zpochybnili výsledky architektonické soutěže, kterou město vyhlásilo v roce 2016. Soutěž se připravovala od roku 2015, kdy zastupitelé absolvovali první semináře, na nichž byli seznámeni s pravidly soutěže. „Začala 7. dubna 2016, odborná porota měla vybrat z došlých anonymních návrhů na rekonstrukci Náměstí ten nejlepší a napsat ke všem hodnocení,“ vyjádřil se tehdejší sekretář architektonicko-urbanistické soutěže Petr Velička.

V porotě zasedli odborníci na slovo vzatí - architekti Tomáš Jiránek, Ladislav Kuba a Vladimír Sitta v čele s „šumným“ Davidem Vávrou. Přítomni byli i někteří představitelé města. „Ze zasedání poroty byl vypracován protokol, a to proto, že nešlo pouze o architektonickou soutěž, ale také soutěž o návrh v souladu se zadáváním veřejných zakázek. Zadavatel, tedy město, předpokládal, že na základě výsledků bude pokračovat zadáním veřejné zakázky projektové přípravy na rekonstrukci centra města,“ vysvětlil Petr Velička.

Odborná porota se nakonec shodla na vítězném návrhu, který byl spolu s ostatními po uplynutí veškerých právních lhůt nutných k tomu, aby byla dodržena litera zákona, představen veřejnosti. „Veřejná prezentace všech 16 architektonických návrhů se uskutečnila v říjnu 2016,“ upřesnil Petr Velička.

S autorem vítězného návrhu, architektem Davidem Mikuláškem, ale smlouva o spolupráci tak, jak se původně předpokládalo, nakonec podepsána nebyla. „Těsně před podpisem smlouvy dostal starosta dopis od dvanácti zastupitelů, v němž uvedli, že se jedná o nevhodný experiment s naším Náměstím. Začaly snahy o zpětné rozporování soutěže. Došlo to tak daleko, že starosta chtěl vyhlášení referenda, což zastupitelé v hlasování zamítli,“ poznamenal Petr Velička.

Situaci na radnici bedlivě sledovali místní obyvatelé. Některým se nelíbilo, jak zastupitelé naložili s výsledky architektonické soutěže a že jim zabránili v lidovém hlasování. Proto vznikla iniciativa Za Náměstí VM, která zorganizovala sběr podpisů pro uspořádání místního referenda. Zastupitelé ale jejich petici smetli ze stolu.

„Před tím, než jsme přistoupili ke sběru podpisů, jsme se snažili udělat si na věc ucelený názor. Sešli jsme se i se zástupcem opozičních zastupitelů, chtěli jsme vědět, co je vedlo k nedodržení podmínek architektonické soutěže. Nepřesvědčil nás, tak jsme začali sbírat podpisy pro uspořádání referenda. Dostatečný počet podpisů se nám podařilo sehnat, zastupitelé se ovšem vyjádřili v tom smyslu, že referendum by údajně mohlo být v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách a odmítlo veřejné hlasování vyhlásit,“ popsal Tomáš Bílek z iniciativy Za Náměstí VM. Ten tvrdí, že iniciativa je výhradně apolitické seskupení.

„Je nám jedno, kdo sedí na radnici, a není pravda, že založení naší iniciativy vyvolal dnes už bývalý starosta Necid. Chceme jen, aby byla dodržena pravidla architektonické soutěže a aby zastupitelé začali jednat s autorem vítězného návrhu,“ dodal Bílek.

Občanská iniciativa se po negativní reakci ze strany zastupitelů obrátila na Krajský soud v Brně. „Soud nám během pár dní dal zapravdu v tom, že je náš návrh uspořádat referendum oprávněný. Město tudíž muselo referendum vyhlásit,“ sdělil Tomáš Bílek.

Situace na velkomeziříčské radnici se zatím vyhrotila natolik, že starosta Radovan Necid rezignoval na svoji funkci poté, co zastupitelé v září odvolali pět ze sedmi členů městské rady.

Referendum se v Meziříčí uskuteční souběžně s volbami do Poslanecké sněmovny ve dnech 20. a 21. října. Přítomni v komisích budou i zástupci přípravného výboru pro vyvolání referenda a sekretář architektonické soutěže. Lidé budou hlasovat v samostatných místnostech, které jsou připraveny v každém volebním okrsku. „Stejně tak bude samostatná komise pro volby a samostatná komise pro referendum. Výsledky budou známé někdy v sobotu odpoledne,“ vysvětlil Tomáš Bílek.

Pokud bude v referendu hlasovat 35 procent oprávněných voličů, pak je platné. Pokud bude nadpoloviční většina oprávněných občanů, kteří se referenda zúčastnili, hlasovat ano, a zároveň se kladně vyjádří alespoň 25% všech oprávněných voličů, pak bude výsledek pro zastupitelstvo závazný. Zastupitelé budou muset respektovat rozhodnutí obyvatel.

Autor: Helena Zelená Křížová

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 90 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič malého dodávkového automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: První brněnská strojírna velká bíteš, a. s. [1], Vlkovská, č.p. 279, 595 01 Velká Bíteš. Informace: Ivana Chytková, +420 566 822 935.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 20 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÝ/Á KUCHAŘ/KA - Hotel Podlesí a Pohádková vesnička. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vyučení a praxi v oboru., Pracovietě : Hotel Podlesí a Pohádková vesnička , Stravování a ubytování zdarma, První kontakt telefonicky nebo emailem. Pracoviště: Pf market, s.r.o. - hotel podlesí u sněžného, 592 02 Svratka. Informace: Pavla Tománková, +420 602 583 803.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce sociální pracovník, pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: přímá práce s uživateli drog a alkoholu v rámci Kontaktního centra i Terénního programu, přímá práce s osobami blízkými uživatelů drog a alkoholu v rámci KC i TP, zavádění terénní i ambulantní formy práce pro osoby užívající alkohol, žijícími bezdomoveckým způsobem života ve Žďáře nad Sázavou, podílení se na tvorbě metodik a manuálů, kontaktní práce, poradenství, harm reduction a další služby, administrativa spojená s poskytováním služeb, Požadujeme: věk minimálně 21 let, odpovídající vzdělání dle Zákona o sociálních službách (č. 108/2006 Sb.) na pozici pracovníka v sociálních službách nebo sociálního pracovníka, orientace v problematice užívání návykových látek, orientace v zákoně o sociálních službách, dobré komunikační schopnosti, trestní bezúhonnost, základní dovednosti práce na PC, ochota pracovat v odpoledních hodinách, řidičský průkaz skupiny B (aktivní řidič), zkušenosti v oblasti sociální práce , Profesní životopis + motivační dopis (co očekávám od dané pozice a co mohu nabídnout; rozsah alespoň půl strany A4) zasílejte do 15. července 2018 na barbora.augustynova@kolping.cz., Uchazeči, kteří splní kvalifikační kritéria, budou pozváni k osobnímu pohovoru, o kterém budou dopředu informováni. U vybraných kandidátů proběhne také zkušební účast v provozu kontaktního centra., Více informací naleznete na: www.spektrum.kolping.cz. Pracoviště: Kolpingovo dílo české republiky, spektrum - centrum primární prevence a drogových služeb, Žižkova, č.p. 300, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Barbora Augustýnová, DiS., +420 606 064 881.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů dělník v zinkovně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: týden dovolené navíc + další benefity (příspěvky na stravování, odměny při výročích, prémiový řád, firemní akce). Pracoviště: Wiegel cz žárové zinkování s.r.o. - velké meziříčí [373], Průmyslová, č.p. 2050, 594 01 Velké Meziříčí. Informace: Pavla Wasserbauerová, +420 566 506 615.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dárci za první měsíc sbírky do ní přispěli padesáti tisíci

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Chystají mezinárodní turnaj

Rozsochy – Mezinárodní setkání obcí se uskuteční v neděli 24. června v Rozsochách. Sportovně-kulturní akce, které se kromě obyvatel Rozsoch zúčastní také zástupci obcí Sačurov ze Slovenska a Pisárowce z Polska se bude konat na místním fotbalovém hřišti.

Hlasování začalo. Kamenická lípa bojuje o titul Strom roku 2018

Vysočina - Lípa svobody, která zdobí náměstí v Kamenici nad Lipou, teď bojuje o každý hlas od svých příznivců. Odstartovalo totiž více než tříměsíční klání o letošní titul v anketě Strom roku, ve kterém právě kamenická lípa postoupila až do finále.

OBRAZEM: Bernard Fest v pátek nabídl koncert Tomáše Kluse

Humpolec – V pátek 22. června naplno odstartoval Bernard Fest, největší a nejstarší letní hudební festival na Pelhřimovsku. Fanoušci se dočkali například koncertu Tomáše Kluse.

V Novém Veselí zažili velkou čapí tragédii

Žďárské vrchy – Ornitologové letos ve Žďárských vrších okroužkovali rekordní počet mláďat čápů bílých. Radost jim ale zkalila tragédie čapího páru v Novém Veselí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT