Bohdalov

„Máme ještě dost času, nechceme nic lámat přes koleno, kdo bude starosta a místostarosta, ještě rozhodnuto nebylo,“ sdělil včera starosta Bohdalova Květoslav Šafránek. Strana Sdružení „STAN“, NK, jejíž byl lídrem, sice byla co do úspěšnosti druhá, ovšem není vyloučeno, že svůj post Šafránek obhájí.

„Měli jsme předvolební dohodu o vzájemné podpoře našeho sdružení, Sdružení nezávislých kandidátů – Bohdalov a SPO ZEMANOVCI, což je šest mandátů,“ dodal Šafránek.

Vítězné SNK pro Bohdalov a Chroustov se čtyřmi mandáty by tak mohli podpořit ještě jedním sociální demokraté, ale ani tak by to na získání většiny v jedenáctičlenném zastupitelstvu nestačilo.

Netín

Se starostováním končí Karel Liškař v Netíně, v komunálkách nekandidoval. „Nikdo za mnou s kandidátkou nepřišel, já sám se nikam necpu,“ poznamenal Liškař. Doplnil, že nové vedení ještě v Netíně nemají, první zastupitelstvo by mělo být 7. listopadu.

V Netíně volby vyhrála KDU-ČSL se ziskem čtyř mandátů, tři má Sdružení nezávislých kandidátů Netín a dva Nezávislí kandidáti Netín.

Nové Veselí

Končí i starosta Ivo Jonák v Novém Veselí. Tam na hlasy vyhráli křesťanští demokraté, ale ve výsledku získali jak oni, tak i Sdružení nezávislých kandidátů za Nové Veselí a Sdružení nezávislých po čtyřech mandátech. Zbývající tři drží SPO ZEMANOVCI.

Jonák byl až na 13. místě patnáctičlenné kandidátky Sdružení nezávislých. „Počítal jsem, že už v zastupitelstvu nebudu, ale díky křížkování tomu je jinak. Už předem jsem ale řekl, že se starostováním končím. Mám už důchodový věk a ve vedení obce jsem byl osmadvacet let, což už stačí,“ prohlásil Ivo Jonák. V Novém Veselí ale ještě rovněž nevědí, kdo bude po příští čtyři roky stát v jeho čele.

Vojnův Městec

Do starostování se už nechce ani současnému starostovi Vojnova Městce Josefu Mackovi. Dvojce na kandidátce vojnoměsteckých sociálních demokratů, kteří drží devět zastupitelských mandátů z celkových patnácti, dali lidé nejvíce hlasů.

„Starostou už být nechci, už jsem pomalu důchodce a čtyři roky je dlouhá doba. Je třeba dát šanci mladým a perspektivním,“ uvedl Josef Macek. Příštím starostou ve Vojnově Městci se má stát lídr kandidátky pod hlavičkou ČSSD Karel Malivánek, místostarostou pak Josef Macek.

Jimramov

Na starostu už nekandidoval ani dosavadní šéf radnice v Jimramově Pavel Kalášek. Ten je na kandidátce vítězných jimramovských křesťanských demokratů jako dvojka, mandát zastupitele získal, ale o starostenské křeslo nestojí.

„Na starostu jsem už nekandidoval, vyjednávání se neúčastním a nikdy jsem se neúčastnil, protože se mi to příčí. Co vím, tak o novém vedení městyse se ještě nerozhodlo,“ vyjádřil se Pavel Kalášek. V Jimramově v komunálních volbách vyhráli křesťanští demokraté s šesti mandáty, pět drží ČSSD a čtyři Nezávislí pro Jimramov.

Bobrová

Rozhodnuto také nebylo, kdo bude v novém vedení městyse Bobrová. Tam se nejvíce vedlo ODS, která má šest zastupitelských mandátů, čtyři získalo Sdružení ČSSD, NK, které vede starostka Jaroslava Straková, tři drží Sdružení nezávislých kandidátů – HASIČI a dva se podařilo uhájit komunistům. „Nic vyjednáno zatím není,“ uvedl místostarosta Bobrové Pavel Žilka, který je lídrem kandidátky hasičů.

Křižanov

Zda bude v čele městyse i v dalším volebním období křižanovský starosta Antonín Kania, je zatím otázkou. Ani v Křižanově nechtějí povolební vyjednávání uspěchat. Největší přízeň voličů mají křesťanští demokraté, kteří si z boje o radnici přinesli čtyři mandáty. Tři získali ODS a také Hasiči Křižanov, jejichž lídrem je právě nynější starosta Antonín Kania, dva drží komunisté a zbývající třináctý ČSSD.

„Ustavující zastupitelstvo bude až 12. listopadu, není nic rozhodnuto, času na vyjednávání je dost,“ okomentoval situaci Kania.

Ostrov nad Oslavou

Jestli zůstane starostkou Ostrova nad Oslavou, zatím neví ani Dana Homolková, jednička na tamní kandidátce ODS. Občanští demokraté v Ostrově získali čtyři mandáty, stejný počet jich má SNK Ostrova nad Oslavou, dva KDU-ČSL a jeden sociální demokraté.

„Zatím jsme ještě nic nerozhodovali, co se týče nějaké koalice a opozice, na to se u nás nikdy nehrálo. Jde o to sestavit tým a táhnout za jeden provaz,“ uvedla Dana Homolková.

Měřín

O tom, zda bude i nadále v Měříně šéfem radnice Jiří Servít, kandidát na starostu za ODS, se v současné době vyjednává. Ten rovněž suverénně získal nejvyšší počet voličských hlasů v rámci městyse.

V Měříně v komunálních volbách vyhrála právě ODS, jež drží čtyři mandáty, po třech mají KDU-ČSL a SNK Měřín a Pustina, dva vybojovali sociální demokraté a rovněž Pro městys Měřín, jeden potom zbyl na Sdružení nezávislých kandidátů Balinka.

„Nerad bych předbíhal událostem, o koalici a obsazení radnice se v této chvíli jedná,“ nechal se včera slyšet Servít.

Sněžné

Jasno dosud nemají ani ve Sněžném, povolební jednání ještě nezačala. Současná starostka obce Anna Havlíková je kandidátkou na starostku za ČSSD, která získala tři zastupitelská křesla, stejně jako sdružení Za zvelebení obce.

Vítězi komunálek se ve Sněžném stalo uskupení Za rozvoj obce se čtyřmi mandáty, dva drží sdružení Za prosperitu obce a po jednom KDU-ČSL, Za demokratickou obec a Demokracie pro každého.