Na prvoka, který hladinu vodní plochy zbarvil do červena, nasypali pracovníci novoměstského odboru životního prostředí vápno. „Ryby nemohly kvůli povlaku, které krásnoočko vytvořilo, dýchat. Nepropouštělo totiž kyslík,“ vysvětlila pracovnice odboru Marie Kohoutová.  

Na zvláštní povrch rybníka upozornili tamní obyvatelé před čtrnácti dny dobrovolné hasiče z Nového Města na Moravě. Ti tam umístili norné stěny a pomocí podběráku hladinu čistili.  

„Původně jsme se všichni domnívali, že se jedná o nějakou barvu, ale pak se zjistilo, že je to biologického původu,“ uvedl starosta novoměstských hasičů Ondřej Novák.

Ochranáři poslali vzorek z rybníka na rozbor, který ukázal, že se jedná právě o prvoka zvaného krásnoočko. Rybáři se tak už nemusí bát o své kapry. „Naštěstí nám žádná ryba neuhynula,“ řekl rybář Josef Koutný.  

Maršovičtí byli z prvoka okouzleni. „Je to tu jako v pohádce. Po dešti je voda čistá. Během chvíle se ale zbarví do zelena a hned jak vysvitne sluníčko, zčervená,“ popisoval Josef Zelený, který má rodinný domek v bezprostřední blízkosti vodní plochy.  „Tak například teď je to úplně červený, jenom okraje, kde je stín, jsou zelené, podívejte,“ ukazoval důchodce žďárským redaktorům.  

Podle ochranáře Pavla Vaňka se prvok „zabydlel“ na rybníce, protože tam měl potřebné živiny.