„Máme strach. Možná to byla klukovina, možná někoho mohlo naštvat, že jsem starosta, a k tomu uvolněný," mluvil o motivu vyhrožování Jonák.

Variantě, že by za událostí mohl být někdo z opozice, nevěří. Po letech totiž není prvním mužem obce lidovecký, ale nezávislý starosta. „Že by to udělal někdo z opozice, to si nemyslím. S bývalým starostou Jaroslavem Pibilem vycházíme dobře. Když mi předával úřad, tak mi nabídl, že se na něj můžu kdykoliv obrátit, když budu potřebovat poradit se starostenskou prací," nechal se slyšet Jaromír Jonák s tím, že Pibil byl v čase útoku na služební cestě v zahraničí. „Tomu, že by si někoho zjednal, nevěřím," dodal nový starosta. 

Jaroslav Pibil je na služební cestě mimo Evropskou unii. Žďárskému deníku zaslal písemné vyjádření. "O událostech, které se staly, jsem informován od Míry Jonáka, který se na mě e-mailem obrátil ve středu. Jak za sebe, tak za místní organizaci KDU-ČSL i za lidi, kteří s námi šli do voleb jako kandidáti, chci říct, že od podobných praktik se důrazně distancujeme. Takové nemorální jednání nemá v demokratické společnosti co dělat," uvedl Pibil.

Jonák si přeje, aby policie případ rychle vyřešila. „Aby se nám vrátilo klidné spaní," prohlásil starosta, který se
po svém sobotním zvolení rozloučil na čtyři roky s prací technologa. Policejní mluv-
čí Martin Dušek ovšem vče-
ra nové informace k případu neměl. „Prověřujeme případ anonymního výhružného dopisu. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nebudeme poskytovat žádné další informace," řekl Dušek.

Aby ho chytili

V malé obci, ve které žije kolem dvě stě osmdesáti obyvatel, se už druhým dnem o ničem jiném nemluvilo. „Nálada je mizerná," řekla místostarostka Hana Doležalová. Podle ní nebyla obec před volbami ani po nich rozhádaná. Pětatřicetiletý Jaromír Jonák získal od voličů nejvíce hlasů. „Je mezi lidmi v obci velmi oblíbený," netroufla si odhadnout motiv činu zastrašování nového starosty Doležalová.

Podobnou událost ve vsi nepamatují. „Žiji v obci od narození, ale takovou podlost jsme tady ještě neměli," nechal se slyšet pan František. „Hlavně aby toho, kdo to udělal, chytili. A zavřeli ho, až zčerná," dodal důchodce.

V komunálních volbách v Malé Losenici vybírali voliči ze dvou kandidátek. Zvítězili Nezávislí s pěti mandáty, když získali téměř padesát osm procent všech hlasů. Největší přízni voličů se těšil lídr kandidátky a nově zvolený starosta Jaromír Jonák. Místostarostkou se stala za Nezávislé kandidující Hana Doležalová.
KDU-ČSL v čele s Jaroslavem Pibilem získala čtyři mandáty v devítičlenném zastupitelském sboru obce.