Právě na tuto budovu nechalo vedení obce umístit pamětní desku Milanu Štěrbovi. V sobotu 17. března totiž uplynulo deset let ode dne, kdy tento losenický rodák padl v boji při útoku sebevražedného atentátníka v afgánském městě Gerešk. Tam mladý muž působil v rámci Útvaru speciálních operací Vojenské policie, takzvaného SOGu, který byl ale později zrušen. Milan Štěrba byl prvním českým vojákem padlým v boji od konce druhé světové války.

Uctít jeho památku přišlo množství jeho blízkých – rodiče, sestry s rodinami, kamarádi z řad policie i armády a mnozí další. Významného rodáka si připomenuli rovněž zástupci obce, tamní hasiči i obyvatelé vsi. „Jsem nesmírně rád, že si Malá Losenice tímto způsobem připomíná muže, který strávil část života přímo zde a v blízkém okolí. Není nic silnějšího, než když podnět ke vzniku pamětní desky vzejde od lidí, kteří toho člověka osobně znali a měli jej rádi. To je něco zcela jiného, než když přijde nějaké neosobní rozhodnutí takzvaně shůry. Nesmírně si toho vážím,“ prohlásil Eduard Stehlík, vojenský historik a ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany České republiky (ČR).

Ilustrační foto.
Výhra v Kolíně poskytla Plamenům nedělní mečbol

Na Milana Štěrbu vzpomněl v sobotu i jeho kamarád a někdejší velitel SOGu Lumír Němec. „Milan Štěrba byl jeden z nejlepších a nejčestnějších mužů, co jsem měl možnost poznat. Byl to nejenom skvělý voják a velitel, ale i kamarád, na nějž jste se mohli spolehnout, a který nezkazil žádnou legraci. Miloval svou ženu a svého syna, byl dobrým manželem. A jsem si jistý, že kdyby mu to osud umožnil, byl by i skvělým tátou, který by vychovával svého syna k vlastenectví a lásce k vlasti, tedy k hodnotám, jež se dnes už příliš nenosí,“ vyjádřil se Lumír Němec. Zároveň podotkl, že odhalení pamětní desky k desátému výročí smrti Milana Štěrby nevnímá pouze jako významnou událost a připomenutí památky svého kamaráda.

„Považuji to také za důkaz toho, že i v dnešní době, kdy mnoho občanů naší republiky pohlíží na vojáky sloužící vlasti v zahraničí jako na žoldnéře, existují lidé, kteří si uvědomují důležitost takovéto služby pro naši populaci a chtějí uctít ty, již při vykonávání této povinnosti položili svůj život,“ dodal bývalý velitel SOGu.

Samotného odhalení pamětní desky se v sobotu ujali dva synovci Milana Štěrby. K desce pak bylo uloženo množství květin; zazněla rovněž česká hymna. „Je to už dlouhých deset let od oné smutné události, ale za tu dobu jsme na Milana nezapomněli. A přál bych si, aby tato pamětní deska byla symbolem hrdinství, statečnosti a obětavosti – pro nás i pro příští generace,“ prohlásil Jaromír Jonák, starosta Malé Losenice.

Ve vstupním pavilonu nemocnice jsou umístěny laboratoře, výdejna léků a občerstvení. Projekt na jeho přestavbu kraj nechá připravit letos.
V nemocnici do dvou let zrekonstruují vstupní pavilon

Na sobotním slavnostním aktu byl kromě Milana Štěrby připomenut ještě další hrdina. „Nesmíme zapomenout ani na jméno, které je rovněž spojeno jak se 17. březnem 2008, tak i se jménem Milanovým. Jedná se o Jirku Schamse,“ přiblížil Eduard Stehlík. Kolega Milana Štěrby ze SOGu při osudném útoku sebevražedného atentátníka utrpěl vážná zranění, a ač nakonec vyvázl živý, zůstal těžce postižený. V lednu 2015 podlehl vážné nemoci.

Zdroj: Deník / Nedělková Jana

Ač jednotka SOG již léta neexistuje - zrušena byla za dodnes zcela nevyjasněných okolností v roce 2009, blízcí Milana Štěrby na sobotním slavnostním aktu zadoufali, že právě počiny, mezi něž patří i odhalení pamětní desky v Malé Losenici, přispějí k tomu, aby se na útvar a jeho zásluhy nezapomnělo. „SOG udělal obrovský kus práce, patří k dějinám naší země i armády a nikdo už to z nich nevymaže. Stejně tak, jako k dějinám patří i dva padlí, z nichž jeden přímo na bojišti - Milan Štěrba, a Jiří Schams,“ dodal Eduard Stehlík.

CO SE STALO?
17. března 2008 působili čeští příslušníci SOGu ve městě Gerešk, v afgánské provincii Hílmand. Češi dělali doprovod dánským vojákům, již prováděli humanitární činnost. Ke skupince se dostal jeden z místních civilistů, který se následně odpálil. Při útoku zahynul tehdy čtyřiatřicetiletý praporčík Milan Štěrba, mrtví byli i řad dánských vojáků a civilistů, další lidé utrpěli zranění. Milan Štěrba se stal prvním českým vojákem od konce druhé světové války, jenž padl přímo v boji. In memoriam byl povýšen do hodnosti poručíka a byl mu udělen Záslužný kříž ministra obrany ČR prvního stupně.

SOG později čelil nařčením, mimo jiné z údajné zbabělosti vojáků spojené s útěky z boje. Následně v roce 2009 došlo ke zrušení této elitní jednotky. Někteří její členové se vrhli do boje za očištění SOGu, což se nakonec povedlo. Výrazně k tomu přispělo například svědectví britského důstojníka Richarda Westleyho - velitele koaličních sil v Afghánistánu, pod nějž česká jednotka SOG spadala. Ten zkazky vyvrátil a spolupráci s příslušníky SOGu naopak vychválil.

MILAN ŠTĚRBA
Narodil se 25. 8. 1973 v Novém Městě na Moravě. Vyrůstal v Malé Losenici na Žďársku – chodil tam do mateřské školy a prvního ročníku základní školy. Do druhé třídy chodil v sousední Vepřové, třetí až osmou třídy pak absolvoval ve Velké Losenici. Poté se vyučil elektromechanikem ve Žďáře a následně nastoupil to tamního podniku Žďas, kde pracoval jako elektroúdržbář až do základní vojenské služby.

Na vojně sloužil jako spojař u útvarů v Prostějově a Čáslavi.

Krátce po odchodu do zálohy se ale do armády vrátil a byl vyslán do mírových operací IFOR a SFOR. Po návratu působil u policie a vystudoval střední policejní školu v Brně. Po maturitě byl zařazen k pohotovostní motorizované jednotce Správy hlavního města Prahy.

V říjnu 2002 nastoupil k vojenské policii, kde vznikl Útvar speciálních operací Vojenské policie – SOG. Milan Štěrba se stal jedním z jeho prvních příslušníků. Účastnil se řady zahraničních misí v Iráku, Kosovu a Afganistánu. V roce 2004 se oženil, o tři roky se jemu a jeho ženě Soně narodil syn Richard. Na svou poslední misi do Afganistánu odjel v říjnu 2007. Padl po útoku sebevražedného atentátníka 17. března 2008 v afgánském městě Gerešk.