„Zvonek odlil profesionální zvonař Šeda, přímo v Bystřici na náměstí. Kříž jsem vytvořil já, pro zdejší vesnici a současně je to dárek k narozeninám mé mamince, která má pětaosmdesát let,“ řekl hlavní organizátor a strůjce slavnosti Leoš Boček z brněnské fakulty architektury. „Já z Louky pocházím a přesto, že mě život zavedl do Brna, patřím sem,“ dodal Boček.

Zvon a kříž byly odlity v rámci tradičních akcí Socholití a Slévárenské sympozium, pořádaných Štěpánovskými železárnami. Datum svěcení kříže a zvonu nebylo náhodné, podle dávné tradice je to den svěcení polí. Stejně jako každý rok, vyšlo procesí poutníků z Olešnice a spojili svěcení polí s návštěvou loučské slavnosti.

Akt svěcení provedli farář Rychtecký a jáhn Kync z Prosetína, úvodní zamyšlení přednesl pan docent Chybík z brněnské fakulty architektury „Je to ten nejkrásnější dárek, jaký jsem mohla dostat,“ svěřila se pětaosmdesátnice, paní Boženka Bočková.

Co vydrží litinový kříž? Odpověď zná autor mnoha litinových artefaktů Leoše Bočkek. „Takový litinový kříž nemá omezenou životnost. Spousta křížů a soch, které vidíte v polích, parcích a na hřbitovech je z období baroka. Litina má jednu pozitivní vlastnost, rezaví pouze povrchově, platí o ní pořekadlo, že výborná ochrana proti korozi, je rez. Navíc je na povrchu kříže ochranná vrstva, taková krusta, vytvořená olejem za tepla. Pro náš kříž, stejně jako pro všechny ostatní volně přístupné artefakty není největším nebezpečím počasí, ale zlý člověk,“ řekl Leoš Boček.

Pavel Faus