Podle zástupců Ski klubu, který sjezdovku provozuje, si provoz areálu pro bikery a půjčovnu tříkolek a koloběžek mohou dovolit jenom proto, že je „živí" i turistická chata s restaurací.

„Kdybychom neměli restauraci a ubytování, letní režim by se nám rozhodně nevyplatil," řekl Jiří Pálka ze Ski klubu ve Velkém Meziříčí. V turistické chatě lyžaři pořádají různé akce, nabízí ji k oslavám a k pronájmu firmám.

V létě ožívá sjezdovka na Fajtově kopci o víkendech od 11 do 18 hodin. Nadšenci do adrenalinu na bicyklu se mohou vyřádit v bike parku se speciálními tratěmi střední i vyšší třídy obtížnosti s překážkami s hliněnými i dřevěnými dopady, kde se konají i různé závody.

Bikeři za dvě hodiny zaplatí 120 korun, čtyři hodiny jsou za dvě stovky a jeden den za 250 korun. Zakoupení jediné jízdy stojí 30 korun.

Horské tříkolky

Jinou variantou zábavy pro širší okruh lidí je sjezd na horských tříkolkách a koloběžkách. Jedna jízda stojí čtyřicet korun, výhodnější je ale zakoupení více jízd.

„Když k nám třeba přijde parta lidí, mohou si koupit 20 jízd za 400 korun a vystřídat se. V ceně už je zapůjčení tříkolky nebo koloběžky a ochranné přilby včetně vytažení na kopec, takže jedna jízda pak vychází na dvacet korun," dodal Pálka. Pro malé děti je v létě na sjezdovce k dispozici i hrací koutek s trampolínou.

V dalším z lyžařských areálů ve žďárském okrese, na novoměstském Harusově kopci, jezdila sedačková lanovka u příležitosti červnových slavností Nova Civitas.

Lanovka vyvážela zájemce na vrchol, ze kterého je atraktivní pohled na Nové Město. Nic dalšího se už ale v létě pro veřejnost ve Ski Snowparku na Harusově kopci podle jeho provozovatele Karla Klapače nechystá. A zřejmě ani do budoucnosti ne, protože by se s největší pravděpodobností nenašlo tolik návštěvníků, aby letní provoz areálu nebyl výrazně prodělečný.

Lanovka není vlek

„Různých sportovních aktivit je v okolí dost, takže dostatek zájemců by se asi nenašel, kdybychom se rozhodli pustit lanovku. Navíc pustit kvůli pár zájemcům vlek a spustit lanovku je velký rozdíl. U lanovky jsou daleko přísnější předpisy, je to prostě podstatně složitější a náročnější proces," informoval Karel Klapač.

Někteří z Deníkem oslovených obyvatel Nového Města na Moravě, případně z turistů, kteří v něm v současné době pobývají, si myslí, že nějaký letní provoz by na sjezdovce být mohl.

„Nemyslím ale jen vyvézt na kopec, aby se lidi pak mohli kouknout na město. Spíš by byla dobrá třeba bobová dráha, anebo lyžování na trávě. Když už se ve Městě budou budovat singltreky pro horská kola, tak by těch zajímavých aktivit mohlo být na jednom místě více a profitovali by z toho všichni podnikatelé," myslí si Jaroslav Vonásek z Nového Města na Moravě.

Turisté různé kratochvíle vyhledávají, ale i počítají a vybírají. „Jako čtyřčlenná rodina o dovolené preferujeme hlavně aktivity, za které se neplatí. Cykloturistiku, koupání, jízdu na kolečkových bruslích, pěší turistiku a podobně. Na různé atrakce moc nejsme, spíš peníze vydáme za vstupy do muzeí a zámků," prohlásil včera Vít Nový z Nového Bydžova, který s rodinou na Žďársku tráví dovolenou.