VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V létě maji ochranáři v ruce kosu, na podzim pilu

Žďársko – Jedním z hlavních úkolů Sdružení Krajina v Počítkách je údržba podmáčených luk. Úkol je to o to náročnější, že všechny zásahy se musí dělat ručně. V létě je tedy nutné vzít kosu do ruky a upravit louku pěkně postaru. Ale i nyní potřebují podmáčené louky údržbu.

28.11.2009
SDÍLEJ:

Louky u Vojnova Městce ochranáři v létě kosí (na snímku), na podzim pak prořezávají náletové dřeviny.Foto: Deník/Jiří Marek

„Podmáčené louky jsou na Vysočině určitým charakteristickým prvkem. Protože jsou hodně zavodněné, tak se tam daří dobře dřevinným náletům. Nálety by ty louky ale časem úplně pohltily, louky by zarostly a zanikly. Proto je nutné tyto náletové dřeviny vyřezávat,“ vysvětluje Kateřina Marečková ze Sdružení Krajina.

Suché kopce

Nejčastěji jsou podmáčené louky zarostlé vrbami, břízami a olšemi. Údržba všech těchto lokalit je velmi náročná, což potvrzuje i Zdeněk Slonek, který vykonává práci přímo v terénu. „Na některých loukách je toho opravdu hodně. Teď zrovna děláme prořezávky na přírodní památce Suché kopce u Vojnova Městce. Je tam spousta vrb, solitérních smrků a bříz a spousta keřů a práce,“ řekl Zdeněk Slonek.

A jak taková prořezávka vlastně probíhá? „Je to práce namáhavá a pomalá. Letos už jsme tu třináct dní, prořezáváme ve dvou a máme hotovou asi třetinu. Na louce je nejdříve nutné vytipovat místa, která jsou potřeba vyřezat. Vyřežeme náletové dřeviny co nejvíce u země a pak to pálíme. Nejlépe na vzniklých pařízkách, pak to tolik neobrůstá. Kořeny tam ale zůstanou a keře stále rostou. Proto je nutné vyřezaná místa následně pečlivě sekat a sekat. Problém je v tom, že nejde vyřezat všechny náletové dřeviny. Snažíme se zachovat určitou strukturu podmáčené louky, kam stromy a keře v menší míře přece jen patří. Nemůže tu zůstat jen holá planina. Vyřezávky se proto musí dělat stále, jak se ponechané dřeviny rozrůstají. Není to jednou provždy,“ vysvětlil Zdeněk Slonek.

Klid ptákům

Práce na podmáčených loukách je nikdy nekončící boj s náletovými dřevinami. „Boj poněkud nerovný, protože náletové dřeviny využijí každé chvilky ke své rozpínavosti a výbojnosti,“ uvedl Slonek.

Naproti tomu člověk, chce-li se k přírodě chovat šetrně, musí respektovat určitá pravidla. Například dodržovat dobu vhodnou k takovému zásahu. „Prořezávky se dělají buď na pozdní podzim, nebo brzy zjara, kdy jsou stromy a keře ve vegetačním klidu a nehnízdí v nich ptactvo,“ dodala Kateřina Marečková.

HELENA ZELENÁ KŘÍŽOVÁ

28.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Ilustrační foto.

Mäki slaví se smíšenou štafetou stříbro

Školky oslavily výročí akademií, diváci zaplnili celý kulturní dům

Žďár nad Sázavou – Patnáctileté výročí městské příspěvkové organizace Mateřská škola (MŠ) Žďár nad Sázavou provázela velkolepá oslava v podobě akademie s názvem Vánoční hvězdičky.

Do evangelického kostela chodí na Štědrý den i neznabozi

Nové Město na Moravě – Štědrovečerní hry pro děti už mají v novoměstském evangelickém kostele letitou tradici. Ani letos nebude pomyslný řetěz přerušen a početné publikum se může, ještě před tím než usedne k slavnostně prostřenému stolu, pobavit a také i trochu poučit. 

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ v Nížkově

Žďársko - Žďárský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Žďársku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky ze Žďárska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ v Nížkově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT