Poněkud předčasnou úrodu borůvek potvrzuje i Lubomír Dajč ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. „Letos dozrály dříve a jsou trochu drobnější,“ podotkl Dajč s tím, že modré plody jsou k vidění například i kolem Velkého Dářka, největšího rybníku na Českomoravské vrchovině. Tam si ale musejí dát lidé při sbírání borůvek pozor, aby nezamířili do Národní přírodní rezervace (NPR) Dářko nebo do NPR Radostínské rašeliniště. Tam by lidé totiž neměli nejen sbírat lesní plody, ale ani do ní vstupovat.

Stavební práce ve Strojírenské ulici.
OBRAZEM: Silnici zprovozní koncem příštího týdne

„Kontroly samozřejmě děláme, ale spíš spoléháme na to, že lidé jsou rozumní a najdou si jiná místa, než jsou zvláště chráněné lokality,“ dodal Lubomír Dajč. Oblíbená „loviště“, kde lze borůvky nasbírat, jsou rozseta po celém Žďársku.

„Já chodím ke Lhotce, to je jenom kousek od Žďáru nad Sázavou. Letos jsem tam ještě nebyla, ale litr jsme už natrhali mezi v lesích mezi Řečicí a Bohdalcem na Novoměstsku, kde máme chatu. Přijde mi, že v tomto roce jsou borůvky spíš na vlhčích místech, kde je mech, na suchých není někdy vůbec nic,“ popsal Pavel Maša z Bystřice nad Pernštejnem.