VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V lesích na Žďársku se i kvůli suchu přemnožil kůrovec

Žďársko – Vytěžit a z lesa vyvézt. To je v současné době nejčastěji preferované řešení problémů s kůrovcem -lýkožroutem smrkovým, který se výrazně přemnožil v některých lesních porostech na Žďársku. Na vlastníky lesů už v tomto ohledu apeloval například žďárský odbor životního prostředí.

12.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ÚZSVM

„Vyzýváme vlastníky lesů v součinnosti s odborným lesním hospodářem k neprodlenému prověření stavu jejich lesů a k odstranění schnoucích či jinak poškozených stromů včetně jejich asanace. Napadené dřevo je třeba urychleně vyvést z lesa či chemicky ošetřit," uvedl vedoucí odboru životního prostředí žďárské radnice Jaroslav Doubek.

Přemnožení kůrovce je spojeno mimo jiné také s obdobím dlouhotrvajícího sucha. „Lesy dlouhodobě nemají dostatek vláhy, takže jsou oslabené," připomněl Petr Juračka, jednatel Lesního solečenství obcí se sídlem v Karasíně, které obhospodařuje obecní lesy na Bystřicku. „Kalamita to zatím není, aby však k ní nedošlo, je třeba napadené, ale i poškozené dřevo vytěžit," dodal Juračka s tím, že Lesnímu společenství obcí kůrovec napadl tisíc kubíků dřevní hmoty.

Pomoc majitelům lesa zabezpečí včasná spolupráce s odborným lesním hospodářem, který chodí do terénu a majitele upozorňuje na případné nedostatky. Kontakt lze získat v odboru životního prostředí příslušného obecního úřadu s rozšířenou působností. „Vlastník lesa si ze zákona může odborného hospodáře vybrat sám, v tom případě jeho služby platí, anebo si ho nechá prostřednictvím příslušného odboru životního prostředí přidělit. Tehdy práci hospodáře hradí stát," sdělil Slavomil Kabelka z bystřického odboru životního prostředí. I na Bystřicku již apelovali na vlastníky lesů v souvislosti s kůrovcem.

Pokud majitel lesa disponuje příslušnou odbornou kvalifikací, služby odborníka využívat nemusí, protože si je může zabezpečit sám. Nesplněním svých povinností se vystavuje nebezpečí správního řízení a finančního postihu do výše až sto tisíc korun.

Šíření kůrovce často nahrává většinové zastoupení smrkových porostů a také značný podíl drobných vlastníků lesů, kteří mají nezřídka bydliště hodně vzdálené od svého lesního majetku, protože les kupříkladu zdědili. „Ze zákona se ale musí majitel o les řádně postarat, což znamená i povinnost preventivně bránit vývoji, šíření a přemnožení kůrovců, a to i z důvodu možného nebezpečí poškození porostů na okolních pozemcích," doplnil Kabelka.

Kůrovec napadá především oslabené stromy a během roku se dokáže rozmnožit až ve třech generacích. Dřevo z kůrovcem poškozených stromů má navíc horší kvalitu a prodává se za výrazně nižší ceny. Poslední rozsáhlá kůrovcová kalamita byla na Vysočině v roce 2004.

Autor: Lenka Mašová

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš

ANO na Žďársku vyhrálo 132:42

Ilustrační foto.

Plameny po třech porážkách naplno bodovaly

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Vysočina – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb.

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení