„Stáž trvá dva týdny, na každý týden zveme jiné lektory. Letos přijeli z Ameriky, z Francie, ze Španělska z Austrálie a z Itálie," popsala netradiční soustředění tanečnic a tanečníků v centru Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy spoluorganizátorka stáže Klára Hejnová.

Během čtrnácti dnů se v hotelu Medlov vystřídají tři stovky milovníků tance. Jejich tréninky se konají v otevřeném stanu se zrcadlovou stěnou. „Zrcadlová stěna je součástí každého tanečního sálu, je nezbytná pro to, aby si tanečníci mohli kontrolovat své pohyby. Z tohoto důvodu i ve stanu musí zrcadla být. Doprava a stavba stanu je poněkud náročnější, protože v něm kromě zrcadel musí být také speciální podlaha," vysvětlila Klára Hejnová.

Otevřený stan plný tanečníků v pohybu přitahuje pohledy kolemjdoucích. Diváci jsou ale v tomto případě vítáni. „Počítáme s tím, že se lidé, kteří procházejí kolem, občas zastaví a podívají se, co se tam děje. Pokud nezasahují do lekce, jsou vítaní," řekla Hejnová.

Centrum Žďárských vrchů nabízí tanečníkům pobyt uprostřed nádherných přírodních scenérií. „Účastníkům naší stáže se místní prostředí moc líbí a také lektoři jsou z něho nadšení. Jsme uprostřed přírody, okolo je les, v blízkosti rybník. Takže můžeme čerpat energii nejen z tance. Po celý rok žijeme ve městě obklopeni smogem, stresem a betonem. Zdejší atmosféra je velice uklidňující, ze stanu, kde probíhají jednotlivé lekce, koukáme přímo do lesa. Není nic lepšího," pochválila výběr místa konání Klára Hejnová.

Na stáž nepřijeli pouze „domácí" tanečníci a tanečnice. Čím dál častěji se na Tanec bez hranic hlásí i hosté odjinud. „V posledních letech se nehlásí pouze zájemci z České republiky, ale také ze zahraničí. Je to sice stále ještě menšina, ale jezdí. Mnozí z nich se také vracejí," podotkla Hejnová.

Tanec bez hranic si mohou vyzkoušet mladší i starší lidé. „Lektoři učí devítileté děti i ty pokročilejší. Věk nejstarších účastníků se pohybuje okolo čtyřiceti let. Jezdí amatéři i profesionálové, někteří si vyzkouší jenom pár lekcí, jiní zůstanou celých čtrnáct dní," prozradila Klára Hejnová. „Když chce někdo na sobě zapracovat, je úplně jedno, jestli mu je deset, anebo padesát," dodala organizátorka.

Jednotlivé lekce jsou dvouhodinové a jsou vedeny profesionály. „Tančí se více tanečních stylů, každý lektor má to svoje. Lektoři tanečníky a tanečnice nejenom učí, ale také opravují a vysvětlují, jak na to, aby se vyvíjeli po všech stránkách. Cvičí se taneční paměť, učí se nové variace, kroky i pohyby. Trénuje se také taneční projev, lektor dbá i na to, zda do tance dávají tanečníci emoce. Nejenom technika je důležitá, tanec je umění a musí v něm být také něco navíc," přiblížila Klára Hejnová.

Tanec bez hranic je určený těm, kteří jsou ochotní na sobě tvrdě pracovat. Lektoři po svých žácích požadují, aby ze sebe vydali maximum. „Proto se také naše stáž jmenuje Tanec bez hranic. Tanečnice a tanečníci při nich doslova překračují své hranice," dodala Hejnová.