„Čekáme na předčasné volby, snad se něco změní,“ říká předsedkyně oblastní komory Českého svazu lékárníků Květa Benešová.

Žádali jste změnu zákona a striktní zrušení regulačních poplatků, nic se však zatím nestalo. Jak se vám jeví současná situace?
Nestalo se vůbec nic, to je pravda, všechno uvázlo na mrtvém bodě. Obrátili jsme se na hejtmana a ten se vyjádřil, že se řídí rozhodnutím rady kraje. Že se v jejich zdravotnických zařízeních bude placení poplatků nabízet pacientům jako krajský dar.

Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by poplatky kraj „daroval“ ve všech zdravotnických zařízeních?
Ne, jediná vlaštovka je v tomto ohledu Karlovarský kraj, kde přijali rozhodnutí, že tamní krajský úřad uhradí veškeré regulační poplatky. Jak to přesně funguje v praxi, nevím, ale děje se to tam. Proto bychom se rádi ještě jednou obrátili na hejtmana s prosbou o přehodnocení jeho stanoviska právě na základě poznatků a zkušeností z Karlovarského kraje.

close zoom_in Tržby v soukromých lékárnách podle předpokladů za poslední půlrok poklesly. O kolik?
Přibližně o pětinu. Svůj podíl na tom samozřejmě mají i řetězce lékáren, které si mohou dovolit poplatky klientům vracet formou různých bonusů, protože vycházejí z naprosto jiných cen, než jsme schopni nabídnout my.

Pacienti se nás pak ptají, jak je to možné, že mají řetězce takový doplatek a proč my máme jiný, větší.

Má-li však řetězec dejme tomu 130 lékáren, výsledná cena léků je někde úplně jinde než v jednotlivých soukromých lékárnách. A to by tak být určitě nemělo, protože jestliže máme regulované ceny léků, měli bychom mít všichni stejnou „startovní čáru“. A pak už jenom využít nebo nevyužít uplatnění plné marže. Jenže tohle pacientům prostě nedokážeme uspokojivě vysvětlit.

Cenotvorba podle komplikovaného vzorce je nyní naprosto neprůhledná, zákazník nemá šanci ji pochopit a z toho pak vzniká jeho negativní pohled na lékárníka jako takového.

Takže v očích pacientů je nyní lékárník někým, kdo se na nich snaží maximálně vydělat a přitom si ještě neustále stěžuje, jak je na tom špatně. Co s tím?

Tenhle názor se dá vyvrátit velice těžko a je pravda, že se na něm hodně podepsala média. Ten problém je velice složitý a lidé jsou nakonec ze všech těch často protichůdných zpráv ještě více zcela zmateni.

Ceny byly vždycky v každé lékárně trochu odlišné. Ale na základě toho, jestli v nich využili plnou marži nebo ne. Nikdy to však nebylo tak markantní, jako je nyní srovnání cen soukromých lékáren s cenami řetězců.

Nakonec nám nezbude, než se přirovnat k obchodníkům, kteří zkrachovali, protože nikdy neměli šanci dosáhnout na ceny velkých supermarketů. Další problém je samozřejmě současná hospodářská krize.

Můžete se tedy dočkat i propouštění zaměstnanců?
Dá se to předpokládat. Těžko odhadnout, jak ještě dlouho bude současná situace pro lékárníky udržitelná. Zatím sice nevím o žádné lékárně na Žďársku, která by byla kvůli současným podmínkám nucena ukončit provoz, ale s největší pravděpodobností k tomu dojde.

A to všechno i přes skutečnost, že u nás máme regulaci cen léků, Státní ústav pro kontrolu léčiv, který ceny vytváří, ministerstvo financí, ministerstvo zdravotnictví… A přece jsou ceny tak rozdílné.