„Většina pacientů platí dál,“ potvrdili v recepci nemocničního zařízení.

Někteří o zrušení regulačních poplatků proti podpisu na darovací smlouvě ještě nevědí, jiní zaplatit prostě chtějí. Darovací smlouvy se vystavují buď na recepci, v lékárně nebo v ambulancích. Stačí jenom podpis a pacient je povinnosti zaplatit regulační poplatek zbaven.

Obcházení zákona

„Proč ne?“ prohlásil Pavel Kostelka z Nového Města na Moravě. „Když nám to chtějí krajští úředníci zaplatit, tak ať platí,“ dodal.

„Jenže je to obcházení zákona a když ani politici nectí zákony, tak k čemu se potom dělají? Když kraj letos nevyhodí těch osmdesát milionů za zaplacení regulačních poplatků v nemocnicích, tak ty peníze zbudou na opravu silnic, hřišť pro děti nebo něčeho jiného,“ zareagoval další z pacientů, který už do automatu vhodil třicet korun.

„A nebo si to třeba politici rozdělí na odměnách, že?“ poznamenal s úsměvem Kostelka.

V každém případě o podepisování darovacích smluv velký zájem nebyl. Ani v nemocniční lékárně nestály fronty lidí s receptem v ruce, jen aby tito získali lék o třicet korun levněji.

„Většina klientů o vrácení regulačního poplatku nestojí. Mladí lidé vůbec ne, nechtějí se podepisováním smlouvy zdržovat, cíleně do lékárny v nemocnici míří jenom někteří senioři,“ upozornila vedoucí oddělení zpracování dat novoměstské nemocnice Sylva Šujanová.

Vedení zdravotnického zařízení přístup pacientů trochu překvapil. „Čekali jsme, že někteří klienti o vrácení poplatků stát nebudou, ale že jich bude tolik, to opravdu ne. Zatím je to tak 20:80 ve prospěch těch, kteří poplatek za ošetření, hospitalizaci nebo výdej léků na recept uhradí,“ sdělila Sylva Šujanová.

Za ošetření na nemocniční pohotovosti byli pacienti ochotni platit i v neděli 1. února. „Už nemuseli, ale přesto většina z nich těch devadesát korun uhradila. Nejčastěji říkají, že se ty peníze v rámci kraje použijí tam, kde je to potřeba,“ sdělila Šujanová.

Darovací smlouvy nejsou volně dostupné formuláře, každá je vystavena na konkrétního pacienta s jeho osobními údaji a z počítače ji proto „vyjede“ k tomu kompetentní osoba. „Na recepci vystavujeme darovací smlouvy v případě, že pacient nechce platit za hospitalizaci, jinak to dělají sestry v ambulancích nebo lékárnice,“ uvedla recepční Jana Hronová.

A jak to nyní bude s neplatiči? Ani po zrušení povinnosti platit regulační poplatky zcela nezmizí. „Už po prvním dnu takové máme. Jedná se o propuštěné pacienty, kteří na recepci nezaplatili za pobyt v nemocnici, ale ani nepodepsali darovací smlouvu. Obratem jim zasíláme obsílku, aby tak učinili zpětně,“ dodala Sylva Šujanová.