Podle Evy Sekorové, vedoucí odboru poradenství a mluvčí Úřadu práce ve Žďáře nad Sázavou, je důvodem současné zvýšené míry nezaměstnanosti především zimní období spojené s útlumem sezonních prací zejména v zemědělství, stavebnictví a dalších souvisejících odvětvích.

Jak Sekorová sdělila dále, svoji roli sehrává rovněž setrvávající malá nabídka volných pracovních míst u zaměstnavatelů, kteří se jen zvolna vzpamatovávají z hospodářské recese.

84 míst pro lékaře

Mezi pozice, které se ve větším počtu objevují v nabídkách úřadů práce, patří například kuchaři, číšníci, žádaní jsou také obchodní zástupci, řidiči nákladních automobilů, frézaři a dále úzce specializovaní pracovníci v nejrůznějších oborech, jako například inženýři nebo technici. A v souvislosti se současnou situací ve zdravotnictví i 84 míst pro lékaře.

„Výjimkou není ani poptávka po řídících pracovnících, u nichž se však předpokládá adekvátní profesní a zkušenostní způsobilost,“ informoval vedoucí oddělení analýzy trhu práce žďárského úřadu práce Michal Horák.

Co se týká nejvyšší dosažené procentuální míry nezaměstnanosti v obcích na Žďársku, tu k poslednímu lednovému dni zaznamenali v Ořechově (24,5 procenta), ve Štěpánově nad Svratkou (22,4 procenta) a v Uhřínově (19,3 procenta).

„Předpokládáme, že během února setrvá míra nezaměstnanosti v rámci okresu Žďár nad Sázavou na současných hodnotách kolem jedenácti procent. Od března již ale očekáváme určité oživení trhu práce, a to jak obnovením sezonních prací, tak i rozšířením nabídky volných pracovních míst u zaměstnavatelů,“ uvedla vedoucí odboru poradenství a mluvčí Úřadu práce ve Žďáře nad Sázavou Eva Sekorová.